Radio Kraków

Artykuł sponsorowany

Całkowity koszt kredytu gotówkowego

 • date_range 2023-12-27
 • Artykuł sponsorowany
Całkowity koszt kredytu gotówkowego to bardzo ważny element, który zawsze warto sprawdzać przy porównaniu ofert. To właśnie od niego zależy, ile ostatecznie zapłacisz za pożyczenie konkretnej kwoty od banku. Na koszt całkowity kredytu składa się kilka innych kosztów. Jak często myślą kredytobiorcy, jego wysokość zależy nie tylko od oprocentowania. Warto dowiedzieć się, co dokładnie wpływa na jego wysokość i jak to weryfikować przy wyborze kredytu gotówkowego.

JADWIGA ANDEGAWEŃSKA – najsłynniejsza polska królowa

W cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” przenieśliśmy się daleko w przeszłość. W podróż do czasów Jadwigi Andegaweńskiej, bo to ona jest naszą bohaterką, zabrał nas Kamil Janicki, historyk, pisarz i publicysta specjalizujący się w sylwetkach wybitnych kobiet, autor wielu książek w tym książki „Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo”. Jadwiga Andegaweńska, urodzona w 1374 roku, była najmłodszą córką króla Węgier i Polski Ludwika Wielkiego i Elżbiety Bośniaczki. Po babci, Elżbiecie Łokietkównie, miała też korzenie piastowskie. Początkowo dla Jadwigi nie przewidywano żadnego tronu ani szerszego posagu. W dzieciństwie została przyrzeczona drugorzędnemu kandydatowi Wilhelmowi Habsburgowi. Wszystko się zmieniło, gdy w 1378 roku zmarła jej najstarsza siostra Katarzyna. Zaręczyny z Wilhelmem Habsburgiem zerwano w zamian za odszkodowanie, a Jadwiga otrzymała polską koronę. Nie została jednak królową, ale... królem Polski.

IRENA ODRZYWOŁEK – strażniczka więzienna

W kolejnym odcinku cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków opowiedzieliśmy historię Ireny Odrzywołek, dziewczyny, która nie miała jeszcze skończonych 21 lat gdy zginęła za Polskę. Dziewczyny zamordowanej przez komunistów, której prawdziwy pogrzeb odbył się 77 lat po jej śmierci. O zbrodni w majestacie prawa i Irenie Odrzywołek rozmawialiśmy z Krzysztofem Pięciakiem z Instytutu Pamięci Narodowej i Marią Leś-Runicką, historykiem i regionalistką, siostrzenicą Ireny.

JÓZEFA MIKOWA – królowa Orawy

W cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków przenieśliśmy się na Orawę i Spisz. To opowieść o tym co w życiu najważniejsze, o wartościach, które rodzą się w ciszy, w umiłowaniu drugiego człowieka i wreszcie o prawdziwej i nieugiętej miłości do ojczyzny. Bohaterką jest Józefa Mikowa, „Królowa Orawy”, o której rozmawialiśmy z regionalistą, Robertem Kowalczykiem.

ANNA ZABRZESKA – na pomoc więźniom Auschwitz

W kolejnym odcinku cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” przedstawiamy wojenną historię bezinteresownej pomocy i wielkiej, choć tragicznej miłości. Portret Anny Zabrzeskiej, często określanej mianem „bohaterki z Auschwitz” odmalowaliśmy przy pomocy Teresy Wontor-Cichy, historyk Muzeum Auschwitz.

Od kiedy można składać wniosek o 800 plus w 2024 roku?

 • date_range 2023-12-15
 • Artykuł sponsorowany
Wielu analityków wieszczyło cięcie programów socjalnych wraz ze zmianą władzy. Rząd obwieścił koniec 500 plus, które stanowiło dla wielu rodziców ogromną pomoc finansową przy wychowaniu dzieci. Jednak nie oznacza to zaprzestania wypłaty świadczeń, a jedynie zwiększenie jej kwoty. 800 plus to nowa forma świadczenia wychowawczego wprowadzonego wcześniej w ramach programu 500+. Przysługuje ono rodzicom z dzieckiem na otrzymaniu, od 1 stycznia w kwocie 800 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Wielu rodziców zastanawia się zatem, czy należy powtórnie składać wniosek do ZUS. Oczywiście ci obywatele, którzy do tej pory nie pobierali świadczenia z programu 500+, muszą złożyć wniosek. W pozostałych przypadkach zmiana nastąpi automatycznie, a wypłacający świadczenie Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam zmieni jego wysokość od 1 stycznia 2024 roku. Waloryzacja programu do nowej wysokości świadczenia oznacza, że rodzice otrzymają większe wypłaty tej pomocy socjalnej, a na ich konta w ciągu roku wpłynie o 3600 zł więcej na każde kolejne dziecko.

Jak znaleźć najtańszy kredyt? To naprawdę łatwe!

 • date_range 2023-12-15
 • Artykuł sponsorowany
Znalezienie najtańszej oferty kredytu wcale nie jest trudne, jeśli wiesz, w jaki sposób to zrobić. Szybko i wygodnie porównaj wszystkie koszty i wybierz propozycję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości. Ta wiedza przyda Ci się zarówno podczas poszukiwania oferty kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego.

Każdy brylant to unikalna historia. Sprawdź w salonie ACLARI na Starowiślnej!

 • date_range 2023-12-15
 • Artykuł sponsorowany
Jest symbolem miłości, nośnikiem wspomnień i emocji. Mówi się też, że dobrze wróży zakochanym. Naturalny diament, bo oczywiście o nim mowa, zajmuje szczególne miejsce w projektach współczesnej biżuterii damskiej. Za najpiękniejsze uchodzą kamienie w okrągłym szlifie brylantowym, zwane zwyczajowo brylantami. Na czym polega ich magia? Opowiadają projektanci z ACLARI Diamonds!

JADWIGA BEAUPRE – pionierka szkół rodzenia w Polsce

W kolejnym odcinku cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” na antenie Radia Kraków przedstawiliśmy historię trochę jak z filmowego scenariusza. Oto panienka z dobrego domu, najpierw zostaje rolniczką, potem lekarzem, kapitanem Armii Krajowej, wreszcie nauczycielką macierzyństwa i seksualności w Nowej Hucie. Bohaterką odcinka była Jadwiga Beaupré, której zawdzięczamy pierwszą w Krakowie i jedną z pierwszych w Polsce szkół rodzenia. Rozmawialiśmy o niej z pisarką i dziennikarką Katarzyną Kobylarczyk, autorką książki „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”.

KATARZYNA FILIPEK – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

W kolejnym odcinku z cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” w Radio Kraków opowiedzieliśmy historię o poświęceniu i pomocy innemu człowiekowi w trudnych wojennych czasach. Jej bohaterką była Katarzyna Filipek, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, polska działaczka społeczna, aresztowana, torturowana i zamordowana przez gestapo za pomaganie Żydom. A rozmawialiśmy o niej z Bartłomiejem Dyrczem, autorem książki "Dziejopis. Kliszczacki Trójkąt” oraz regionalistą Markiem Stoszkiem.

Yerba Mate Green BIO - oryginalny prezent i nie tylko!

Głęboki aromat owoców truskawki i słonecznej brazylijskiej dżungli? To da się połączyć! W Yerba Mate Green Fresa Frutilla znajdziesz unikatową kompozycję pobudzającego ostrokrzewu paragwajskiego z Ameryki Południowej wraz z lokalnymi, polskimi owocami i ziołami. Tego typu mieszanki potrafią pozytywnie uzależnić, ponieważ łączą w sobie to, co wszyscy kochamy najbardziej: zdrową energetyzację ciała oraz smaki znane od dzieciństwa i przynoszące miłe wspomnienia.

STANISŁAWA RĄCZKO – założycielka Teatru RABCIO

Urodziła się w 1911 w Brześcianach koło Sambora. Ukończyła Państwowe Pedagogium w Krakowie, specjalizowała się w pedagogice specjalnej. Od 1936 pracowała jako nauczycielka w Instruktorskiej Szkole Harcerskiej na Buczu koło Górek Wielkich. W czasie wojny była w Kościelisku i w Zakopanem łączniczką Armii Krajowej dla kurierów przechodzących przez Tatry. Z kolei po wojnie była wizytatorem i naczelnikiem Wydziału Opieki nad Dzieckiem Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu. O Stanisławie Rączko, założycielce Teatru Lalkowego „Rabcio” rozmawialiśmy w Radio Kraków, w ramach cyklu audycji „Babskie gadanie. Kobiety mają głos” z Krystyną Kachel, aktorką i obecną dyrektor Teatru Lalkowego „Rabcio” i samym Rabciem.

OBROŃCZYNIE KRZYŻA W NOWEJ HUCIE

W 1960 roku rzuciły dosłownie wszystko – domowe obowiązki, zakupy, stojące na gazie garnki z obiadem – i stanęły w obronie drewnianego krzyża w Nowej Hucie. Bohaterkami kolejnego odcinka cyklu „Babskie Gadanie. Kobiety mają głos” są właśnie obrończynie krzyża. Rozmawialiśmy o nich z Wojciechem Paduchowskim, historykiem Instytutu Pamięci Narodowej i autorem książki "Karły pod krzyżem".

Bronowice: ulubiona dzielnica mieszkańców Krakowa

O Bronowicach słyszał każdy, kto czytał „Wesele” Wyspiańskiego. Dziś dawna małopolska wieś jest jedną z najatrakcyjniejszych dzielnic Krakowa, a w świadomości jego mieszkańców funkcjonuje jako miejsce idealne do zamieszkania.

FELICJA CURYŁOWA – zalipiańska malarka

Urodziła się w 1903 roku w Zalipiu, gdzie tradycje malowania istniały od dawna. Ale to ona, Felicja Curyłowa, pierwsza dama polskiej sztuki ludowej rozsławiła Zalipie na całą Polskę, a także poza naszymi granicami.

OLGA MAŁKOWSKA – twórczyni żeńskiego ruchu harcerskiego

Urodziła się 1 września 1888 roku w Krzeszowicach koło Krakowa. Jest twórczynią polskiego skautingu żeńskiego i współtwórczynią harcerstwa w ogóle. To Olga Drahonowska -Małkowska założyła pierwszą żeńską drużynę harcerską i pierwszą drużynę zuchów.

Jak zadbać o skórę zimą? Porady eksperta medycyny estetycznej

 • date_range 2023-11-27
 • Artykuł sponsorowany
Hu Hu ha, nasza zima zła

Czy oszczędzanie w IKE jest bezpieczne? Zabezpieczenia i gwarancje przy oszczędzaniu na emeryturę w ramach IKE czy IKZE

 • date_range 2023-11-22
 • Artykuł sponsorowany
Przyszłe emerytury dzisiejszych 30-latków mogą być bardzo niskie. Eksperci przestrzegają przed „biedaemeryturami”. Dla zapewnienia sobie godnego życia na starość warto wcześniej pomyśleć o budowaniu kapitału na przyszłość. Można to zrobić za pośrednictwem oszczędzania w ramach kont emerytalnych, w tym IKE lub IKZE. Czy takie działanie jest bezpieczne, czy wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem?

Rewolucyjna technologia w Krakowie. Takiej sieci 5G nie ma nigdzie indziej w Polsce!

 • date_range 2023-11-21
 • Artykuł sponsorowany
Kraków staje się liderem technologicznym w Polsce, wprowadzając innowacyjną sieć 5G na niespotykaną dotąd skalę. Przyjrzyjmy się, jak rozwijają się otwarte modele sieci 5G, jakie możliwości daje laboratorium „5G Testing Lab” i jak hubraum wspiera startupy, napędzając przemysł 4.0 w stolicy Małopolski.

Bon dla nauczyciela na zakup laptopa- co należy wiedzieć?

 • date_range 2023-11-08
 • Artykuł sponsorowany
W dobie wszechobecnej cyfryzacji laptop jest nieodłącznym narzędziem pracy, również w szkole. Ministerstwo cyfryzacji wyszło więc z inicjatywą, która wesprzeć rozwój cyfryzacji w polskich szkołach. Inicjatywą tą jest bon na zakup laptopa dla każdego nauczyciela.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię