Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ferie zimowe w opowieściach górali i ratowników górskich. Archiwalne nagrania

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w cyklu Pod lupą proponujemy wspomnienia i opowieści górali i ratowników sprzed ponad pół wieku. Pomimo upływu czasu nie straciły nic na aktualności. Z Archiwum Radia Kraków wydobyła je dla Państwa Marzena Florkowska. Na początek opowieści o najstarszych nartach i pierwszych zjazdach w Zakopanem.

Panorama Hali Gąsienicowej. Widoczne schronisko PTTK Murowaniec oraz m.in. stacja naukowa Polskiej Akademii Nauk i baza taterników. Data wydarzenia: 1956. Fot. NAC


Górskie schroniska to nie tylko miejsce wytchnienia, ale i czasem niezwykłych spotkań, a początek znajomości. Bywa i tak, że ratownicy górscy żartują sobie z turystów.

Narciarze odpoczywający na stoku. 1956. Fot. NAC

 

Któż nie słyszał o Janosiku! Ale jak to się dzieje, że młody człowiek decyduje się na zbójowanie? To już tajemna sprawa i zasługa…no właśnie!

 

 

 

 

1935. Fot. NAC

 

(Marzena Florkowska/ew)

Młody góral na saniach. 1936-02. Chochołów k. Zakopanego. Fot. NAC
 

Odwiedzić Tatry i nie być na góralskim weselu? Toż to niezapomniana przygoda i atrakcja, choć z miłością u górali to różnie bywa.

 

Grupa ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tatrach. 1939. Fot. NAC

 

Ratownicy Tatrzańskiego i Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego często niosą pomoc w bardzo dramatycznych sytuacjach, także z narażeniem własnego zdrowia. W ich opowieściach nie brakuje jednak sytuacji zabawnych i humorystycznych.

 
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię