- To ustawa, która dała możliwość wykupu na własność wszystkim tym, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na własność. Chodzi o osoby, które wykorzystują nieruchomości na cele komercyjne. W tym są usługi, działalność gospodarcza i osoby, które mają garaże - tłumaczy Marta Witkowicz, dyrektor Wydział Skarbu Miasta Krakowa.

Żeby skorzystać z takiego prawa, należy złożyć wniosek w terminie do 30 sierpnia 2024 roku. Jeśli na jednej działce jest 20-30 garaży, indywidualny właściciel może złożyć taki wniosek? Jak się okazuje niestety nie.

- Wniosek musi być złożony przez wszystkich współużytkowników wieczystych tego terenu, na którym są garaże - mówi Witkowicz.

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą na danym terenie, nie może skorzystać z żadnych bonifikat. Dochodzi tu też kwestia, czy korzystał z pomocy publicznej, czy nie. Opłata za wykup użytkowania wieczystego wynosi 20 lub 25 dotychczasowych opłat rocznych. Zależy to od tego, czy ktoś nabywa taką nieruchomość za gotówkę, czy rozkłada to na raty. Jest taka możliwość.

Opłata roczna na cele komercyjne wynosiła co do zasady 3% wartości nieruchomości. Zatem można powiedzieć, że trzeba zapłacić 60% wartości gruntu, ale to nie koniec. Tak się ustala bowiem cenę nieruchomości. Do tego jednak rzeczoznawca określa wartość nieruchomości. Do dopłaty będzie różnica między wartością i tak ustaloną ceną.

Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, są inne uregulowania. Nie ma znaczenia tu wtedy pomoc publiczna. Taka osoba może sobie kupić grunt za 20 lub 25% wartości nieruchomości, ale też rozłożyć płatność maksymalnie na 10 lat. Jeśli takiej osobie przysługuje na przykład uprawnienie z tytułu karty dużej rodziny, lub ktoś ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może skorzystać z 90% bonifikaty.

- Niezależnie od tej ustawy, która teraz mówi o możliwości wykupu na własność prawa użytkowania wieczystego, do końca 2025 roku użytkownicy wieczyści mogą składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod tymi garażami w prawo własności w formie decyzji. To ustawa, która jeszcze obowiązuje z 2005 roku. Tu są inne zasady odpłatności. Tu opłata to różnica między wartością prawa własności i wartością prawa użytkowania wieczystego. Tę opłatę można rozłożyć na 20 lat, ale od tego nie przysługują żadne bonifikaty - dodaje Marta Witkowicz.