Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kiedyś to były bale! Wspomnienia prof. Mariana Wieczystego

Karnawał w tym roku wyjątkowo długi, więc nie zabraknie czasu na bale, zabawy, potańcówki i dyskoteki zwłaszcza, że sezon studniówkowy w pełni. A czy znajdziemy lepszego nauczyciela tańca niż prof. Marian Wieczysty, który na co dzień i w swoje książce przekonywał, że „Tańczyć każdy może”? Urodził się we Lwowie, a po II wojnie światowej przeniósł się do Krakowa i tu rozwijał swoją pasję i zarażał nią innych. Zmarł w 1986 roku. W tym tygodniu z Archiwum Radia Kraków przypominamy fragmenty wspomnień prof. Mariana Wieczystego, a odnalazła je dla Państwa Marzena Florkowska.

Fot. NAC

Autorkami archiwalnych wywiadów z prof. Marianem Wieczystym były Irena Thune i Barbara Babińska (1979 r.) oraz Anna Balicka (1977 i 1985 r.)

 

Prof. Marian Wieczysty, legendarny nauczyciel tańca towarzyskiego, miał naturę romantyka, a jego ulubionym tańcem był walc angielski. Przypominał także, że taniec pozwala oderwać się od codzienności i daje chwile wytchnienia.

 

Na naukę tańca towarzyskiego do prof. Mariana Wieczystego zapisywali się i młodzi, studenci, ale także aktorzy, literaci i wybitne osoby świata kultury. Prof. Marian Wieczysty dobrze ich pamiętał.

 

Dawne bale. Zupełnie inaczej wyglądały – i stroje, i obyczaje, i taniec. Aż łezka kręci się w oku, gdy słuchamy wspomnień prof. Mariana Wieczystego. 

 

 

Fot. NAC (1936)

 

Trudno policzyć, ile butów „zdarł” prof. Marian Wieczysty podczas tańca. A wówczas o specjalne buty wcale nie było łatwo. Inne były także tańce, które zachwycały młodzież.

Fot. NAC

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię