Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Opowiadają historie z feministycznego punktu widzenia. Muzeum HERstorii Sztuki wyciąga kobiety na pierwszy plan

Muzeum HERstorii Sztuki jest inicjatywą społeczną, której celem jest budowanie otwartej przestrzeni do dyskusji i skupiania się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. MuHER chce, aby dziedzictwo kobiet było źródłem inspiracji. Warto przyjrzeć się głębiej, jak feminizm kształtuje nasze społeczeństwo i jakie wyzwania stawia przed nim przyszłość. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była Patrycja Chlebus-Grudzień, współinicjatorka Muzeum HERstorii Sztuki, socjolożka i badaczka społeczna, moderatorka Design Thinking.

Czym jest herstoria?

Ten termin powstał z pewnej zabawy słownej opartej na języku angielskim przez zastąpienie przedrostka his- w słowie history, przedrostkiem her-. Ma to na celu akcentowanie opowiadania historii z feministycznego punktu widzenia, kładąc szczególny nacisk na znaczenie kobiet w historii. Kobiety przez wieki były mniej widzialne.

Historię zazwyczaj dostajemy opowiedzianą z perspektywy mężczyzn jako zdobywców, odkrywców jako tych, którzy determinowali bieg historii.

Dysproporcja jest bardzo widoczna. Muzeum HERstorii Sztuki wyciąga kobiety na pierwszy plan. Pisanie historii jest skupione na męskich politycznych i wojennych opowieściach. Gdzie były wtedy kobiety? Opowiadamy herstorie, ale na tym się nie zatrzymujemy. Chcemy, żeby wpływały one na nasze współczesne pojmowanie równości, sprawczości i aby to dziedzictwo kobiet było źródłem inspiracji. W opowieści o kobietach możemy znaleźć wspólną więź, przestrzeń i opowiadać ją razem. Zbyt często skupiamy się na tym, co nas dzieli, a nie na tym, co nas łączy.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię