Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Protest przeciw likwidacji HiT. "Cięcia etatów nie będzie, ale może się zdarzyć, że nauczyciel dostanie zapłatę za nic"

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciw likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość. Związkowcy podkreślają, że rozporządzenie zacznie obowiązywać w czerwcu, co spowoduje chaos, bo cześć nauczycieli nie wyrobi pensum. Gośćmi Jacka Bańki w programie O tym się mówi byli przedstawiciele małopolskiego oddziału ZNP - Beata Bartusik-Waśniowska i Arkadiusz Boroń.

Fot. Wiktoria Nowicka

Krótka kariera HiT

Jacek Bańka: Pytanie dotyczące przedmiotu, który zrobił szybką i krótkotrwałą jednocześnie karierę, czyli o historię jej teraźniejszość. Ilu nauczycieli może w Małopolsce stracić pracę na skutek likwidacji HiT-u?

Arkadiusz Boroń: Ja lubię liczyć, ale jeszcze tego nie policzyłem. Stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego odnośnie likwidacji HiT-u jest negatywne. To jest paradoks, bo przypomnę, że związek domagał się likwidacji tego przedmiotu, ale nie tak jak to jest w projekcie rozporządzenia. Ruch kadrowy w szkołach odbywa się do 31 maja. Opiniowanie arkuszy organizacji pracy szkoły, gdzie jest ujęta siatka godzin, już się odbyło, czyli HiT jest zatwierdzony i nauczyciele są przydzieleni do nauczenia tego przedmiotu od września tego roku. Rozporządzenie pani minister wejdzie w czerwcu, po wszystkich terminach ustawowych i jest to niezgodne z wszelkimi przepisami. Nauczyciel powinien być do 31 maja poinformowany, że brakuje mu np. dwóch godzin do pensum. Ostatnio w Radiu Kraków mówiłem o rozporządzeniu dotyczącym prac domowych, że no intencje dobre, ale wykonanie niespecjalnie. Tutaj wykonanie jest fatalne. Mam nadzieję, że w ministerstwie znajdą się osoby, które podpowiedzą pani minister, która nabiera doświadczenia i popełnia tego typu błędy. Skutki może nie będą dramatyczne, to nie jest wielki wymiar godzin, ale myśmy zaproponowali przywrócenie wiedzy o społeczeństwie.

Zmiany i nowości w roku szkolnym 2022/2023. Nie tylko HiT

Czwartek, 2022.09.01

Jest sens przywracania WOS-u na rok?

Beata Bartusik-Waśniowska: Na rok może nie, dlatego że nie ma nic gorszego w szkole niż krótkotrwałe zmiany. Nauczyciel musi mieć stabilizację w zawodzie, nie może być tak, że nam się rozporządzenia zmieniają co chwileczkę. Dzieci muszą mieć wytłumaczone, jakie mają prawa, co mają możliwość zrobić. Uczmy dzieci, jakie mają prawa i obowiązki.

Może się zdarzyć, że nauczyciel będzie miał płacone za nic

Co można zrobić przez ten rok? Powstaje wyrwa - teraz zlikwidowany jest hit, ale ten nowy przedmiot ma wejść od 2025 roku. Państwo proponują powrót WOS-u, ale czy ma sens?

Arkadiusz Boroń: To jest doraźne ratowanie etatów. Jako związek zawodowy musimy myśleć o pracownikach i może lepiej żeby był jakikolwiek przedmiot, niż nic. Edukacja obywatelska jest potrzebna bez wątpienia, tylko po co wprowadzać zmiany ad hoc, nie bacząc na te przepisy, o których mówiłem? To jest niepotrzebne. Dyrektorzy jesienią pewnie przydzielą jakieś godziny doraźne, może będą łatali świetlicami, trudno powiedzieć. Może się też zdarzyć taka sytuacja, że nauczyciel będzie miał płacone za nic. Na przykład ma 18/18 wymiar zatrudnienia na ten moment, zabraknie mu dwóch godzin. On przyjdzie we wrześniu i powie, że chce świadczyć pracę, w arkuszu organizacji pracy szkoły miał uczyć historii i teraźniejszości i jest do dyspozycji.

Likwidacji etatów nie będzie

Rozumiem, że nie było sytuacji, że specjalnie szkoły zatrudniały nauczycieli do HiT?

Beata Bartusik-Waśniowska: Nauczyciele są wszechstronnie wykształceni, mają ukończone trzy, cztery kierunki studiów podyplomowych. My powoli stajemy się specjalistami w każdej dziedzinie, ale też musimy pamiętać o tym, że nie da się łatać wszystkiego. Zróbmy coś raz a porządnie, nie rewolucja, tylko ewolucja. Skorzystajmy z podpowiedzi związku w sprawie roku przejściowego.

Jakie wyzwania stoją przed polską edukacją?

Czwartek, 2024.01.18

Czyli to nie będzie tak, że wraz z likwidacją HiT-u będzie cięcie etatów i nauczyciele będą tracić pracę, tylko nie będą, przepraszam to sformułowanie, wyrabiać pensum?

Arkadiusz Boroń: Bardzo możliwe, że będą takie sytuacje. My, jako związkowcy mówimy - skoro nie dotrzymałeś pracodawco terminów, to będziesz musiał płacić całość, ale pewnie jakieś sytuacje losowe się zdarzą, że ktoś nie będzie miał pełnego etatu, a może połowę etatu, trudno powiedzieć. Arkusze dopiero spływają i my o skali problemu będziemy wiedzieli tak naprawdę 31 maja, czyli po zakończeniu ruchu kadrowego, ale na pewno kogoś to zaboli.

Jakie zmiany dotyczące edukacji zostaną wprowadzone w przyszłym roku?

Czwartek, 2023.11.09

nośnie likwidacji hitu
Posłuchaj całej rozmowy

We wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty rozporządzeń dotyczących zmian w podstawach programowych. Tym samym rozpoczynają się konsultacje społeczne przed planowanymi na nowy rok szkolny zmianami.

W projektach uwzględniono m.in. zapowiedziane zmiany dotyczące przedmiotu historia i teraźniejszość. W konsultacjach jest obecnie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, która ma na celu stopniową likwidację HiT poprzez wygaszanie nauczania tego przedmiotu w kolejnych latach szkolnych począwszy od roku szkolnego 2024/2025.

Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe potrwają 21 dni. Rozporządzenie ma być podpisane jeszcze przed końcem roku szkolnego i wejdzie w życie we wrześniu. Jak poinformowało ministerstwo edukacji narodowej, treści nauczania z przedmiotów zostaną ograniczone o około 20 procent.
 

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię