Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. WYNIKI

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. ZOBACZ WYNIKI

fot. Jacek Bańka

Nostalgia za "wiekiem pary"

„Wyczyn tygodnia” dla krakowskich rowerzystów, którzy korzystając z crowdfundingu zorganizują festiwal "Święto Cykliczne”. Ta inicjatywa zyskała 147 głosów.

Drugie miejsce w naszym cotygodniowym plebiscycie zajęło rozpoczęcie krucjaty przeciwko wszechobecnym reklamom. Walka polityków z reklamami podoba się 101 internautom.

Podium w kategorii „wyczynu” zamyka coraz bliższa budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza. Prace na tym odcinku mogą się rozpocząć ponieważ skargi trójki mieszkańców na przebieg trasy zostały oddalone. Na tę propozycję oddali Państwo 41 głosów.


W Państwa opinii, bezdyskusyjnym „blamażem tygodnia” był ostatni kurs pociągu retro z Chabówki do Nowego Sącza. Ostatni kurs zabytkowego pociągu na tej malowniczej trasie zyskał 111 głosów.

Drugie miejsce w kategorii „blamażu” dla wstrzymanej budowy nowego mostu w Białym Dunajcu. 84 osoby uznały, że właśnie ta propozycja powinna zwyciężyć w niechlubnym plebiscycie.

Najniższy stopień podium w tym tygodniu przypadł nowohuckim placom zabaw, które znajdują się w opłakanym stanie. Ta propozycja zgromadziła na swoim koncie 62 głosy.

W plebiscycie wzięło udział 546 osób.Zdaniem małopolskich polityków na miano wyczynu tygodnia zasługuje rozpoczęta krucjata przeciwko wszechobecnym reklamom.

Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego z PSL zwrócił uwagę, że nasz piękny region jest często niewidoczny dla osób jadących małopolskimi drogami. -Góry, piękne zabytki są bardzo szczelnie zasłonięte przez reklamy wielkopowierzchniowe - zwrócił uwagę Kozak. I dodał, że popularny i bardzo dobrze oznaczony Małopolski Szlak Architektury Drewnianej ginie w ostatnim czasie za szyldami i billboardami.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego przekonywał, że nowe prawo może odmienić oblicze chociażby zakopianki, która jest upstrzona reklamami. -Po zmianie prawa w zakresie walki z nielegalnym handlem udało mi się ukrócić proceder nielegalnej sprzedaży różnych produktów na Krupówkach. Jeśli gminy dostaną skuteczne narzędzia do walki z reklamami, to jestem przekonany, że poradzą sobie również z nimi - zwrócił uwagę Majcher.
Kazimierz Chrzanowski, przewodniczący SLD w Małopolsce przekonywał natomiast, że walka z reklamami powinna być priorytetem dla podhalańskich samorządów, które żyją z turystyki. -Prace nad nowym prawem prowadzone m.in. przez senatora Janusza Sepioła są bardzo potrzebne. Trzymam kciuki, żeby udało się je zakończyć jak najszybciej! - dodał Chrzanowski.

Na niechlubne miano blamażu tygodnia zdaniem gości Radia Kraków zasługuje wstrzymanie budowy nowego mostu w Białym Dunajcu .

-Konsekwencje tej sprawy mogą być olbrzymie - zwrócił uwagę Janusz Majcher. Jeżeli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzi na starym moście ruch wahadłowy, to na drodze stworzą się w sezonie turystycznym gigantyczne korki - dodał.
Kazimierz Chrzanowski przekonywał z kolei, że sytuacja w Białym Dunajcu pokazuje, że kuleją uzgodnienia środowiskowe. -Gdyby procedurę przeprowadzono prawidłowo, to dziś nie byłoby problemu z zablokowaniem inwestycji - zwrócił uwagę Chrzanowski. Z kolei Wojciech Kozak przekonywał, że do czasu budowy nowego mostu powinna powstać alternatywna, tymczasowa przeprawa przez Biały Dunajec. -Z doświadczenia wiem, że cała procedura, którą teraz znów rozpocznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad trwa bardzo długo, a nie można dopuścić do sytuacji w której z Krakowa do Zakopanego będzie się jechać 5, czy 6 godzin - przekonywał Kozak.

Głosowanie na blamaż i wyczyn trwa do poniedziałku do godziny 8.30. Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałkowym porannym magazynie Co Niesie Dzień.


Takie były nasze propozycje:

WYCZYN:

1. Budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza - bliżej. Skargi trójki mieszkańców na przebieg trasy oddalone . - Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, które rozpatrywało skargi trojga mieszkańców Podegrodzia do decyzji środowiskowej dla budowy zachodniej obwodnicy miasta, postanowiło odrzucić je w całości. To oznacza, że budowa może się rozpocząć. Przełom w sprawie zachodniej obwodnicy N. Sącza

2. Rozpoczęcie krucjaty przeciwko wszechobecnym reklamom . - Janusz Sepioł, senator PO, zapowiada, że to koniec reklam pod Tatrami. Małopolski parlamentarzysta pracuje w grupie przygotowującej prezydencką ustawę o ochronie krajobrazu. Czy to koniec wszechobecnych reklam pod Tatrami?

3. Krakowscy rowerzyści korzystając z crowdfundingu zorganizują festiwal "Święto Cykliczne” . - Crowdfunding jest to internetowa, społeczna zbiórka pieniędzy na określony cel. Właśnie w ten sposób organizatorzy „Święta Cyklicznego” chcą sfinansować swój projekt, który jest dziewięciodniowym świętem pełnym imprez, spotkań i konkursów o tematyce rowerowej.


BLAMAŻ:

1. Wstrzymanie budowy nowego mostu w Białym Dunajcu. - Mieszkańcy Białego Dunajca dopięli swego. Budowa nowego mostu została wstrzymana. Stan starego jest na tyle zły, że niedługo zostanie tam wprowadzony ruch wahadłowy. Szykują się ogromne korki przy wjeździe do Zakopanego.

2. Ostatni kurs pociągu retro z Chabówki do Nowego Sącza . - Ponad 400 pasażerów wybrało się w niedzielę w podróż zabytkowym pociągiem z Nowego Sącza do Chabówki. Niestety wszystko wskazuje na to, że był to ostatni kurs pociągu retro na tej malowniczej trasie. Czy to ostatni kurs retro z Nowego Sącza do Chabówki?

3. Nowohuckie place zabaw są w opłakanym stanie. - Mieszkańcy Howej Huty skarżą się na stan nowohuckich ogródków jordanowskich. Jako przykład podają plac zabaw na Osiedlu Sportowym, w którym urządzenia są zardzewiałe, złamane lub urwane. Zabawa na tym placu to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo. Interwencja: Kto uporządkuje nowohuckie place zabaw?


Zdewastowany plac zabaw w Nowej Hucie

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię