"Marian Warzecha. Zbiór otwarty" - to nowa wystawa w Pawilonie Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie.
 
Muzeum Narodowe w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszają na  wystawę poświęconą artyście, który przez całe swe życie dążył do syntezy elementów formalnych w swojej twórczości.
 
Marian Warzecha (ur. 1930) jest jednym z najważniejszych i najciekawszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Studiował w krakowskiej ASP malarstwo (1948–1950) i scenografię (1952–1957), dyplom u Andrzeja Stopki otrzymał w roku 1957. Od tegoż roku współtworzył II Grupę Krakowską. Ekspozycja obejmuje blisko 60 dzieł z okresu ponad 50 lat – najstarsza z prezentowanych na wystawie prac powstała w 1947 roku, najmłodsza w 2000. Oprócz dzieł sztuki można także zobaczyć dokumenty związane z życiem i twórczością tego Krakowianina, który w tym roku obchodzi 90. urodziny.
 
"W swoich pracach ujawnił zamiłowanie do precyzji i esencjonalności, przy czym w powściągliwy sposób dokumentował własne refleksje na temat życia i istoty sztuki. To, co szczególnie wyróżnia jego twórczość, to jej redukcjonistyczny charakter, dążenie do zawarcia maksimum treści przy minimum środków artystycznego wyrazu.
 
Artysta, głęboko przekonany o twórczych związkach świata sztuki i nauki, w latach 60. i 70. XX wieku stworzył inspirowany matematyczną zasadą precyzji autorski cykl "Metazbiory" – rodzaj manifestu niezależnego polskiego konceptualisty. Prace emanują atmosferą tajemniczości co potęguje utrzymana jednolita, ciemna tonacja." - czytamy w kuratorskim komentarzu do wystawy.
 
Wystawa otwarta dla zwiedzających od piątku, 30 października 2020 roku do 7 lutego 2021 roku.
 
Kuratorka wystawy: Anna Budzałek
Koordynatorka wystawy: Olga Pawlak
Projektantka wystawy: Magdalena Bujak
 
jn/mat.prasowe