Radio Kraków

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz udostępniło wirtualną lekcję o dzieciach deportowanych do obozu

Lekcję internetową przybliżającą losy dzieci w KL Auschwitz udostępniło w internecie Muzeum Auschwitz. Jej autorka Helena Kubica wskazała, że przez prawie pięć lat istnienia obozu Niemcy deportowali do niego ok. 232 tys. dzieci i młodocianych.

Zmarła Alina Dąbrowska – była więźniarka pięciu obozów koncentracyjnych

W wieku 98 lat zmarła Alina Dąbrowska. Była więźniem obozów KL Auschwitz, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig; przeżyła dwa Marsze Śmierci. O śmierci poinformowały Muzeum Auschwitz córki Dąbrowskiej.

80 lat temu Niemcy po raz pierwszy użyli w Auschwitz cyklonu B

Pod koniec sierpnia 1941 r. Niemcy po raz pierwszy użyli gazu cyklon B do uśmiercania więźniów Auschwitz. W podziemiach obozowego bloku 11 zgładzili ok. 30 osób, a podczas drugiej próby prawie sto. Eksperymenty dały początek masowej zagładzie.

W Oświęcimiu i Harmężach oddano hołd pamięci św. Maksymiliana Kolbego

  • date_range 2021-08-14
"Ojciec Maksymilian Kolbe nie bał się patrzeć w przyszłość. Jego zadaniem było przygotowanie człowieka na trudne czasy" - mówi Radiu Kraków wikariusz generalny franciszkanów ojciec Jan Maciejowski. W Oświęcimiu i Harmężach uczczono 14 sierpnia pamięć św. Maksymiliana Kolbego. Mija właśnie 80. lat od jego śmierci w obozie Auschwitz. "Wartości, po stronie których opowiedział się ojciec Kolbe, są wciąż aktualne" - mówi franciszkanin.

80 lat temu w Auschwitz zginął św. Maksymilian Kolbe

80. rocznica męczeńskiej śmierci polskiego franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz przypada w sobotę. Zakonnik oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został zgładzony w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r.

Mieszkańcy Brzeszcz upamiętnią rocznicę utworzenia podobozu Jawischowitz

79 lat temu Niemcy utworzyli w podoświęcimskich Brzeszczach podobóz Jawischowitz, który należał do kompleksu Auschwitz. Więźniowie pracowali w kopalni węgla. Obóz pochłonął kilka tys. osób. W niedzielę rocznicę jego powstania upamiętni lokalna społeczność.

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Stefanii Łąckiej

Biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Stefanii Łąckiej, wiernej świeckiej. Współwięźniarki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz nazywały ją „Ziemskim Aniołem Stróżem”.

Zmarła Esther Bejarano, jedna z ostatnich ocalałych więźniarek Auschwitz

W wieku 96 lat zmarła jedna z ostatnich ocalałych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Esther Bejarano była akordeonistką w obozowej żeńskiej orkiestrze. Według historyków dzięki temu przeżyła.

„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” - nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz

"Wystawa opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Pokazuje dwa oblicza sportu w dawnym niemieckim obozie" - tłumaczy Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz - Birkenau:

Nieśmiertelnik członka załogi SS trafił to zbiorów Muzeum Auschwitz

  • date_range 2021-06-22
Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS został przekazany do Muzeum Auschwitz. Dar przekazał Tomasz Karasek za pośrednictwem Ambasady RP w Kopenhadze.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię