Tradycyjne bajgle wywodzą się z krakowskiego Kazimierza. To żydowskie pieczywo wypiekane jest od XVII w.

To bułka z wyraźną dziurką w środku. Na wierzchu najczęściej posypana czarnuszką, kminkiem, makiem, solą, posypką ziołową, serem lub cebulą. Bajgiel ma kształt spłaszczonej bułki o średnicy do 12-stu centymertów i grubości do 4 centymetrów. Na wierzchu ma chrupiącą skórkę, a w środku elastyczny miękisz.



Bajglom przypisywano magiczną moc - jako symbol kręgu życia miały przynosić szczęście.

PRZEPIS

Składniki na 10 sztuk:

500 g mąki pszennej chlebowej
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
5 g suchych drożdży lub 10 g drożdży świeżych
300 ml wody
1 żółtko do glazury
3 łyżki ziaren do posypania


Żeby wyrobić ciasto należy połączyć mąkę, 1 łyżkę cukru, sól, drożdże i wodę. Wyrabiać przez około 5 minut aż ciasto będzie elastyczne. Gotowe ciasto przykryć ściereczką i pozostawić na około 1,5 godziny do wyrośnięcia.

Wyrośnięte ciasto oprószyć mąką i podzielić na części, tzw. "kęsy". Kawałki powinny mieć kształt kulki. Następnie - w środkowej części kulki kciukiem należy zrobić dziurkę. Tak przygotowane bajgle należy pozostawić jeszcze na około pół godziny do wyrośnięcia.

Zanim upieczemy ciasto - bajgle należy obgotować. Do dwóch litrów wody należy dodać łyżkę cukru lub miód. Bajgle należy gotować przez około 2-3 minuty.

Osuszone bajgle wkładamy do rozgrzanego do około 220-stu stopni Celsjusza piekarnika. Pieczemy przez około 15-ście minut, aż będą lekko złote.

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie