Niedziela, 10 maja 2020, 20:35
fot: Damian Radziak
Jan Paweł II był w Starym Sączu podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski. 16 czerwca 1999 roku na błoniach odprawił mszę kanonizacyjną św. Kingi. W uroczystości wzięło udział pół miliona wiernych.
Na spotkanie z papieżem wyruszyły pielgrzymki z całej diecezji tarnowskiej. Wierni szli po kilkanaście godzin. - Pogoda była paskudna. Padało cały dzień i całą noc. Niecałą godzinę przed przyjazdem Ojca Świętego przestało padać, słońce wyszło, była piękna pogoda - wspomina Adam Ziobrowski, który teraz opiekuje się ołtarzem papieskim.
Zobacz też: Szlakami JPII - Krzeptówki
Ksiądz Marian Żaba dodaje, że wizyta Jana Pawła II w Starym Sączy do końca stała pod znakiem zapytania. Dzień wcześniej papież z powody choroby nie odprawił mszy na krakowskich Błoniach. Nie wziął też udziału w spotkaniu z wiernymi w Gliwicach. Rano 16 czerwca 1999 helikopter z papieżem jednak wylądował w Starym Sączu.
- Czekaliśmy z niepewnością. W momencie, kiedy Ojciec Święty leciał do Starego Sącza nie było wiadomoe, czy odprawi mszę. Dopiero tutaj się wszystko rozstrzygnęło. Jak opowiadają świadkowie, którzy mogli być wówczas blisko papieża, Ojciec Święty z godziny na godzinę nabierał sił. Niektórzy przypisują tę łaskę wstawiennictwu św. Kingi, która w tym dniu była kanonizowana - opowiada ksiądz Mariusz Żaba.
We mszy kanonizacyjnej wzięło udział ponad pół miliona wiernych. Byli pielgrzymi ze Słowacji, Czech i Węgier, których papież pozdrowił po zakończeniu mszy świętej. Słynna jest też lekcja geografii. Jan Paweł II na zakończenie spotkania wspominał wędrówki szlakami Beskidu Sądeckiego.
Ołtarz polowy w Starym Sączu nie został rozebrany po pielgrzymce. To dziś popularne miejsce pielgrzymek. Rocznie ołtarz i błonia odwiedza ponad 200 tysięcy osób. W dawnej zakrystii dla kardynałów i biskupów urządzono Muzeum Jana Pawła II. Gromadzone są tu pamiątki związane z postacią świętego. Są fotografie, okolicznościowe medale, plakietki. W gablotach można zobaczyć szaty liturgiczne, ekwipunek turystyczny Ojca Świętego - plecak, buty, sweter, czapkę i rękawiczki.
- Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pierwsza piuska Ojca Świętego. Jest na niej podpis z dnia inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 - mówi ksiądz Żaba.
Obok ołtarza papieskiego działa też Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Organizowane są tu spotkania dla młodzieży z diecezji tarnowskiej.
Marek Mędela/bp