|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Szlakami JPII: Ołtarz papieski w Starym Sączu

Stary Sącz ma dwóch patronów. Oficjalną patronką miasta jest święta Kinga, nieoficjalnym Jan Paweł II, który św. Kingę kanonizował podczas mszy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku. To wydarzenie zmieniło historię malowniczo położonego u zbiegu Dunajca i Popradu miasteczka. Od blisko 20. lat to popularne miejsce pielgrzymek. Ołtarz polowy w Starym Sączu jest jedynym w Polsce, który nie został rozebrany po papieskiej pielgrzymce.

posłuchaj materiału Marka Mędeli

fot: Damian Radziak

Jan Paweł II był w Starym Sączu podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski. 16 czerwca 1999 roku na błoniach odprawił mszę kanonizacyjną św. Kingi. W uroczystości wzięło udział pół miliona wiernych.

Na spotkanie z papieżem wyruszyły pielgrzymki z całej diecezji tarnowskiej. Wierni szli po kilkanaście godzin. - Pogoda była paskudna. Padało cały dzień i całą noc. Niecałą godzinę przed przyjazdem Ojca Świętego przestało padać, słońce wyszło, była piękna pogoda - wspomina Adam Ziobrowski, który teraz opiekuje się ołtarzem papieskim.

Zobacz też: Szlakami JPII - Krzeptówki

Ksiądz Marian Żaba dodaje, że wizyta Jana Pawła II w Starym Sączy do końca stała pod znakiem zapytania. Dzień wcześniej papież z powody choroby nie odprawił mszy na krakowskich Błoniach. Nie wziął też udziału w spotkaniu z wiernymi w Gliwicach. Rano 16 czerwca 1999 helikopter z papieżem jednak wylądował w Starym Sączu.

- Czekaliśmy z niepewnością. W momencie, kiedy Ojciec Święty leciał do Starego Sącza nie było wiadomoe, czy odprawi mszę. Dopiero tutaj się wszystko rozstrzygnęło. Jak opowiadają świadkowie, którzy mogli być wówczas blisko papieża, Ojciec Święty z godziny na godzinę nabierał sił. Niektórzy przypisują tę łaskę wstawiennictwu św. Kingi, która w tym dniu była kanonizowana - opowiada ksiądz Mariusz Żaba.

We mszy kanonizacyjnej wzięło udział ponad pół miliona wiernych. Byli pielgrzymi ze Słowacji, Czech i Węgier, których papież pozdrowił po zakończeniu mszy świętej. Słynna jest też lekcja geografii. Jan Paweł II na zakończenie spotkania wspominał wędrówki szlakami Beskidu Sądeckiego.

Ołtarz polowy w Starym Sączu nie został rozebrany po pielgrzymce. To dziś popularne miejsce pielgrzymek. Rocznie ołtarz i błonia odwiedza ponad 200 tysięcy osób. W dawnej zakrystii dla kardynałów i biskupów urządzono Muzeum Jana Pawła II. Gromadzone są tu pamiątki związane z postacią świętego. Są fotografie, okolicznościowe medale, plakietki. W gablotach można zobaczyć szaty liturgiczne, ekwipunek turystyczny Ojca Świętego - plecak, buty, sweter, czapkę i rękawiczki.


- Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pierwsza piuska Ojca Świętego. Jest na niej podpis z dnia inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 - mówi ksiądz Żaba.

Obok ołtarza papieskiego działa też Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Organizowane są tu spotkania dla młodzieży z diecezji tarnowskiej.

 

Marek Mędela/bp


Szlakami JPII:

Kalwaria Zebrzydowska

Parafia św. Floriana w Krakowie

Krzeptówki

Ołtarz papieski w Starym Sączu

91%
9%