Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Poręba Wielka: uchodźcy z Ukrainy zamieszkali w "Pozytywnym Dworku"

W Porębie Wielkiej koło Oświęcimia powstał "Pozytywny Dworek", w którym schronienie znalazły kobiety i dzieci uciekające przed wojną w Ukrainie. XIX-wieczny dwór był rezydencją rodziny Bobrowskich. Ostatnio mieściła się w nim szkoła podstawowa.

Czwartek to ostatni dzień funkcjonowania punktu dla uchodźców w Tauron Arenie

Punkt będzie czynny tylko do 16:00. Od piątku wszystkie sprawy obywatele Ukrainy będą musieli załatwiać w poszczególnych jednostkach urzędu miasta - takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Pracy, ZUS, Wydziału Edukacji czy Wydział Spraw Administracyjnych.

Koniec bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity - przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Putin zbiera na karetkę dla Chersonia w Ukrainie

Chodzi o ukraińskiego piłkarza Unii Tarnów Viktora Putina, który od 7 lat mieszka w Polsce i ma zbieżne nazwisko z prezydentem Rosji. W przeszłości wywoływało to żarty, ale skończyły się one po napaści Rosji na Ukrainę. Viktor Putin postanowił jednak wykorzystać swoje nazwisko do promowania różnych zbiórek na rzecz Ukrainy. Teraz chce zebrać pieniądze na zakup używanej karetki dla Chersonia w Ukrainie, z którego pochodzi.

Od lipca w Krakowie uchodźców czekają spore zmiany

Osoby, które korzystają z ciepłych posiłków w namiocie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a wciąż jest ich ponad 2 tysiące, nie będą już mogły tego robić. Jadłodajnia organizacji World Central Kitchen zostanie zamknięta. Jej rolę przejmą bary mleczne. Zamknięty zostanie też punkt wydawania numerów PESEL w Tauron Arenie Kraków. Co więcej kończy się świadczenie dla osób przyjmujących uchodźców. I tu nasuwa się pytanie, czy to oznacza, że Ukraińcy będą musieli szukać nowego lokum. I czy miasto jest w stanie im je zapewnić.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla przyjechały do Krakowa i spotkały się z uchodźcami z Ukrainy

Przyjechały do Krakowa, żeby przyjrzeć się sytuacji bytowej uchodźców oraz poznać historie rodzin ukraińskich uciekających przed wojną. Laureatki pokojowej nagrody Nobla: Leymah Gbowe, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu odwiedziły we wtorek jeden z czterech ośrodków pomocy uchodźcom przy ul. Kapelanka, prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przy wspólnym stole usiadły z kobietami i dziećmi. Spotkanie pełne było emocji i wzruszeń.

Aukcja w Krzysztoforach na rzecz Ukrainy

W sobotę, 18 czerwca o godz. 18.00 w pałacu Krzysztofory odbędzie się aukcja na rzecz ukraińskich szpitali i sierocińców. Przy okazji licytacji w Pałacu wystąpi ukraińska śpiewaczka i bandurzystka - Zoriana Grzybowska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Trzy laureatki Pokojowej Nagrody Nobla przyjadą do Polski

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla – Tawakkol Karman (Jemen), Leymah Gbowee (Liberia) i Jody Williams (USA) – przyjadą do Krakowa i Rzeszowa, aby spotkać się z ukraińskimi uchodźczyniami i w ten sposób okazać im wsparcie. Z Polski kobiety pojadą do Lwowa.

Kraków wciąż szuka wolontariuszy do pracy w punktach z pomocą dla obywateli Ukrainy

Aby zapewnić wszystkie dyżury, dziennie potrzeba około 160 osób. Ręce do pracy są potrzebne w punktach informacyjnych na Dworcu Głównym, miejscach wydawania darów, odzieży i posiłków. Zakres obowiązków zależy od miejsca. Nie wszędzie jest wymagana znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego.

Tarnowski punkt pomocy dla uchodźców wojennych kończy działalność

W poniedziałek swoją działalność kończy działający w Tarnowie punkt pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Uruchomiony w kilka dni po napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada, stanowił mocny akcent wsparcia dla przebywających w Tarnowie uchodźców. Od kilku tygodni coraz trudniej było jednak znaleźć sponsorów i dobroczyńców, którzy chcieli podzielić się produktami żywnościowymi.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię