Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

"Niezależnie od wszelkiej pomocy materialnej najważniejsza jest obecność". Czy Ukraina może liczyć na naszą pomoc?

Czy już przyzwyczailiśmy się do wojny w Ukrainie i wszystkie informacje z frontu nam spowszedniały? O faktach życia w miejscu otoczonym wojną dowiadujemy się czasami z drugiej ręki. Gościem Sylwii Paszkowskiej była Agnieszka Tombińska prezeska Stowarzyszenia "Xenia", które pomaga osobom żyjącym na zagrożonych terenach w Ukrainie.

Około 30 Ukraińców musi opuścić ośrodek dla uchodźców. Nie mają pieniędzy, aby zapłacić

Około 30 uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodku dla uchodźców w budynku Hotelu System w Krakowie musi się wyprowadzić. 1 lipca weszły w życie zmienione przepisy tak zwanej ustawy pomocowej. Nowelizacja przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do końca września przyszłego roku. Według nowych przepisów uchodźcy muszą już sami płacić za mieszkania i lokale, w których mieszkają. W Hotelu System mieszkają głównie matki z dziećmi - musiałyby płacić ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Jak mówią - to dla nich za dużo.

Anna Bałdyga o wsparciu obywateli Ukrainy: Pomoc musi być konkretna

Gośćmi Jacka Bańki byli Iryna Ivanowa z polsko-ukraińskiej fundacji Zustricz oraz Anna Bałdyga i Lesław Kuzaj z Fundacji Solidarność bez granic. Rozmowa dotyczyła pomocy Ukrainie.

Oświęcim zabiega o wsparcie dla szpitala wojskowego w Samborze na Ukrainie

Oświęcim zadeklarował, że przekaże 20 tys. zł na wyposażenie tworzonego w szpitalu wojskowym w Samborze na Ukrainie oddziału rehabilitacji. Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień podała, że o to samo miasto zaapelowało do samorządów partnerskich.

W polskich szpitalach leczyło się ponad 120 tys. obywateli Ukrainy

W 2022 i 2023 roku w szpitalach w Polsce leczyło się 120 317 ukraińskich pacjentów. Trafiali oni do polskich placówek m.in. z chorobami nowotworowymi, zakaźnymi i chorobami układu oddechowego - poinformował PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wygląda sytuacja Ukraińców w Małopolsce dwa lata po wybuchu wojny?

W Krakowie przebywa 120 tysięcy obywateli Ukrainy. Wielu z nich wciąż potrzebuje pomocy, zwłaszcza w nauce języka czy znalezieniu pracy.

Dawna szkolna bursa w Tarnowie wyremontowana! Teraz mieszkają w niej Ukraińcy, co potem?

Dawna bursa szkolna przy ulicy św. Anny w Tarnowie, w której mieszkają uchodźcy przeszła metamorfozę. Placówka została zamknięta jesienią 2021 roku bo nie spełniała dzisiejszych standardów. Pół roku później z konieczności zamieszkali tam uchodźcy z Ukrainy. Dzięki fundacji Leroy Merlin pomieszczenia dawnej bursy przy ulicy św. Anny zmieniły się nie do poznania - przekonuje Grzegorz Habel, dyrektor wydziału bezpieczeństwa publicznego.

Dwa lata temu dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa

To był czwartkowy poranek. 24 lutego 2022 roku o świcie rosyjskie wojska przekroczyły granice Ukrainy. Rozpoczęła się inwazja, dla Ukraińców skończył się pokój, dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa. Z zapartym tchem śledziliśmy wieści z frontów. Padł Chersoń, bohatersko bronił się Kijów, Charków i Mariupol.

Świąteczne paczki znów wyruszyły z regionu tarnowskiego do Ukrainy

Ponad 500 świątecznych paczek dla dzieci i w sumie 2 tony darów wyjechało po raz kolejny z regionu tarnowskiego do Ukrainy. Świąteczna paczka dla rodaków na Kresy jest organizowana już od lat 80 przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie, szkoły, a później także przez Gminę Tarnów. Wójt Grzegorz Kozioł podkreśla, że akcja stała się tym bardziej potrzebna po ataku Rosji na Ukrainę.

Psy saperskie znów pojadą do Ukrainy. "Chodzi o ratowanie ludzkiego życia"

Druga grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) została przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię