17 marca 2022, godz. 18:00/ MuFo Rakowicka

No to PSTRYK

Pstryk, klik – dziś, żeby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet używać aparatu, wystarczy telefon. A żeby zostać fotografką czy fotografem? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, chyba, że zdjęcia robimy tylko „do szuflady”. W trakcie cyklu spotkań „No to PSTRYK” będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co może sprawiać trudności początkującym fotografom i fotografkom: prawie autorskim, tworzeniu portfolio i wystaw.

Jeśli oczyma wyobraźni widzicie swoje prace w magazynach modowych, galeriach i muzeach czy z tysiącami lajków na Instagramie, zapraszamy Was na „No to PSTRYK”. Cykl spotkań jest kuratorowany przez Młodzieżową Radę MuFo, grupę licealistów i licealistek, którzy razem z zespołem Muzeum tworzą program skierowany do młodzieży. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie.

 

No to PSTRYK | Prawo autorskie

Czemu #streetphotography jest tak popularny na Instagramie, skoro prawo do ochrony wizerunku powinno sprawiać, że zdjęć nieznajomych nie możemy wrzucać do sieci? Czy prawa autorskie można komuś sprzedać? Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem? W trakcie pierwszego spotkania z cyklu „No to PSTRYK” będziemy rozmawiać o tym, jak pokazywać zdjęcia w realnej i wirtualnej przestrzeni, by chronić własne prawa autorskie i nie naruszać praw innych twórców.

Prowadzenie: Natalia Fyderek – historyczka sztuki, prawniczka, absolwentka podyplomowych studiów Rynek sztuki i antyków, certyfikowany trener Standardu Spectrum zarządzania zbiorami, z wieloletnim doświadczeniem pracy muzealnej, m.in. przy pozyskiwaniu nowych nabytków i zarządzaniu prawami autorskimi (w latach 2010-1017 pracowniczka Muzeum Narodowego w Krakowie), autorka artykułów z zakresu prawnych aspektów działalności muzeów oraz funkcjonowania rynku sztuki, kierowniczka Działu Inwentarzy MuFo.

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Cena: 5 zł

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń): 15 os

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

 

18 marca 2022, godz. 12.00/ MuFo Rakowicka

Czułym okiem - spotkania dla seniorów w MuFo

Odnaleźć w sobie fotografa, uważnie popatrzeć na zdjęcia. Porozmawiać o tym, co nas w nich porusza, ale też – analizować ich kompozycję, rozumieć zastosowane rozwiązania. Patrzeć na świat przez obiektyw, kadrować w myślach – to wszystko będziemy robić na cyklicznych spotkaniach z cyklu „Czułym okiem”. W wybrane piątki będziemy spotykać się na warsztatach, by uważnie przyglądać się innym osobom i na wiele sposobów wykonywać fotograficzne portrety.

Polecamy udział w całym cyklu zajęć. Możliwy jest również udział w pojedynczych wybranych warsztatach.

Abstrakcyjny fotokolaż

Kiedy zdjęcia są już wywołane, możemy nie tylko wkleić je do albumu, ale też – wykorzystać je do zabawy! Wykorzystując fragmenty różnych fotografii, możemy stworzyć zupełnie nowy obraz i uzyskać bardzo różne efekty: wszystko zależy tylko od granic wyobraźni i nastroju.

Na warsztatach, wykorzystując wydrukowane fotografie ze zbiorów Muzeum Fotografii oraz fotografie uczestników z poprzednich warsztatów, stworzymy abstrakcyjne  fotokolaże. Zdjęcia zostaną bez cienia żalu pocięte, zdeformowane i ułożone w całkiem nowe kompozycje.

 

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. W czasie wolnym lubi podróżować do Rosji i poznawać tamtejszą kulturę, zwłaszcza przy pomocy aparatu fotograficznego.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Warsztaty przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii).

• Czas trwania: 1,5 godz.

• Cena: 5 zł.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila daty interesujących Państwa warsztatów.

• Informacje i zapisy: [email protected], tel.: +48 12 395 70 42 wew. 1194, +48 572 181 346.

 

 

19 marca 2022, godz. 11.00/ MuFo Józefitów

Muzealne vademecum

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dbać o Wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane?

Zapraszamy na cykl otwartych konsultacji „Muzealne vademecum” w oddziale MuFo Józefitów. Podczas naszych comiesięcznych spotkań będziecie mieć okazję nie tylko poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii! Waszymi przewodnikami będą specjaliści MuFo pracujący na co dzień w tym niezwykłym oddziale!

Wszystkie tajemnice konserwacji

Konserwacja fotografii… To brzmi bardzo poważnie, prawda? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasi konserwatorzy pomogą Wam zadbać o domowe zbiory! Czy macie jakieś stare zdjęcia? A może klisze fotograficzne? A nawet szklane negatywy? Jeśli tak, to zapakujcie je bardzo starannie i przynieście do nas. Podpowiemy co z nimi zrobić, jak je zabezpieczyć, ale także wspólnie odkryjemy jakie sekrety skrywają!

 

Prowadzenie: Krzysztof Dudek – dyplomowany konserwator i restaurator dzieł sztuki. Absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w katedrze Konserwacji i Restauracji Malarstwa ASP w Krakowie oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Książki, Grafiki i Skóry Zabytkowej ASP w Warszawie. Od 1999 roku Główny Konserwator w Muzeum Fotografii w Krakowie. Autor publikacji omawiających zagadnienia z konserwacji i restauracji fotografii w tym: szklanych negatywów, albumów fotograficznych, fotografii pozytywowych a także druków ulotnych pochodzących ze zbiorów placówek muzealnych i bibliotecznych.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.

• Cena: 10 zł.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila dat interesujących Państwa spotkań.

• Informacje i zapisy: [email protected], tel.: +48 12 395 70 42 wew. 1194, +48 572 181 346.

 

 

23 marca 2022, godz. 10:00/ MuFo Rakowicka

Zanurzeni w kolor. Warsztat dla dzieci w języku ukraińskim

 

Co fotografujemy? Przyjaciół i rodzinę, wyprawy w góry i miejskie eskapady, zwierzęta i rośliny, wszystko, co chcielibyśmy zatrzymać w pamięci. Ale o fotografii można też myśleć inaczej, nie oczekiwać od zdjęcia konkretnych postaci czy kształtów, traktować ją jako zapis stanów, emocji czy barw.

Zapraszamy Was na wyjątkowe warsztaty w przestrzeni wystawy „Tu zaszła zmiana”, podczas których spróbujemy zrobić zdjęcie, którego tematem będą same kolory! Inspiracją dla naszej pracy będą fotografie Tomasza Saciłowskiego znajdujące się na wystawie.

 

Edukatorka: Joanna Majewska – tłumaczka z języka ukraińskiego i edukatorka. Absolwentka filologii ukraińskiej i ukrainoznawstwa, obecnie doktorntka na wydziale filologicznym. Naukowo zajmuje się Lwowem, a nałogowo opowiadaniem.

 

• Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat.

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Czas trwania: 1,5 godz.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona

• Wejściówki na warsztaty są dostępne w kasie w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A. Możliwość rezerwacji pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

 

23 березня о 10:00

Занурені у колір. Майстер-клас для дітей українською мовою

 

Що ми фотографуємо? Друзів і родину, гірські подорожі і міські авантюри, тварин і рослини, все, що ми хотіли б пам’ятати. Про фотографію також можна думати інакше: не сподіватися від світлини представлення конкретних осіб чи форм, але ставитися до неї як до запису станів, емоцій чи кольорів.

Запрошуємо вас на унікальні заняття у виставковому просторі «Тут відбулася зміна», під час яких ми спробуємо зробити фото, темою якого будуть лише кольори! Наші праці будуть натхненні фотографіями Томаша Сачіловського, котрі будемо мати змогу зобачити на експозиції.

Вихователька: Йоанна Маєвська - перекладачка з української мови і педагог. Випускниця факультету української філології та українознавства, нині аспірантка філологічного факультету. Науково займається Львовом і з пристрастю ділиться своїми знаннями.

•    Заняття розраховані на дітей 6-9 років.

•    Зустріч відбудеться за адресою MuFo Rakowicka, вул. Раковицька 22А (ul. Rakowicka 22A).

•    Тривалість: 1,5 години.

•    Кількість місць у групі обмежена.

•    Квитки на майстер-клас можна придбати в касі MuFo Rakowicka, вул. Раковицька 22А (ul. Rakowicka 22A). Можливість бронювання за телефоном: +48 602 638 560 та адресою електронної пошти: [email protected].

 

 

25 marca 2022, godz. 18.00/ MuFo Rakowicka

Jak zostałam fotografką?

 

Diane Arbus i Lee Miller, Annie Leibowitz i Nan Goldin, Julia Margaret Cameron i Cindy Sherman – trudno powiedzieć, że prace najsłynniejszych fotografek mają wspólny estetyczny mianownik. Jeśli fotografia bywa kobietą, to na wszelkie pytania szczegółowe – o wiek, zainteresowania, kolor skóry czy miejsce zamieszkania, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Możemy jednak – i powinniśmy rozmawiać o warunkach pracy fotografek: czy ich kariery różnią się czymś od ścieżek ich kolegów po fachu? Jak pracuje im się w studiu czy w terenie? Dlaczego zdecydowały się na taką karierę? W trakcie spotkania porozmawiamy z fotografkami, które wykorzystują medium do różnych celów – reporterkami, artystkami i twórczyniami komercyjnymi.

 

Wydarzenia organizowane jest w ramach Miesiąca Krakowianek.

Więcej informacji na krakowianki.krakow.pl

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbędzie się w MuFo Rakowicka (ul. Rakowicka 22A)

• Cena: 2 zł

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602638560 i adresem e-mail: [email protected].

 

 

 

27 marca 2022, godz. 12.00/ MuFo Rakowicka

Wiosenne oprowadzanie po wystawie „Tu zaszła zmiana” dla rodzin z dziećmi

 

Zapraszamy na wiosenne, lekkie oprowadzanie po wystawie czasowej “Tu zaszła zmiana” przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Będziemy zwiedzać wspólnie. Można pytać o wszystko, kręcić się, hałasować, a przy tym wziąć udział w barwnej i potoczystej narracji przewodnika na temat jednej z ważniejszych wystaw czasowych w Krakowie. Opowieść okraszona dużą dawką empatii, humoru i dystansu. Angażująca, poprzez zabawę, nieoczywiste pytania i zadania przede wszystkim najmłodszych uczestników, jednak przy współudziale rodziców i opiekunów.

 

Prowadzenie: Aleksandra Lesiak - komparatystka i edukatorka muzealna, jej ulubionym zajęciem jest przyglądanie się szczegółom oraz fotografia macro. Jako dziecko najbardziej lubiła czytać godzinami oraz puszczać łódki z orzecha.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Cena: wejście w ramach biletu wstępu na wystawę.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Informacje: edukacja[at]mufo.krakow.pl

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

 

 

31 marca 2022, godz. 18:00/ MuFo Rakowicka

No to PSTRYK

Pstryk, klik – dziś, żeby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet używać aparatu, wystarczy telefon. A żeby zostać fotografką czy fotografem? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, chyba, że zdjęcia robimy tylko „do szuflady”. W trakcie cyklu spotkań „No to PSTRYK” będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co może sprawiać trudności początkującym fotografom i fotografkom: prawie autorskim, tworzeniu portfolio i wystaw.

Jeśli oczyma wyobraźni widzicie swoje prace w magazynach modowych, galeriach i muzeach czy z tysiącami lajków na Instagramie, zapraszamy Was na „No to PSTRYK”. Cykl spotkań jest kuratorowany przez Młodzieżową Radę MuFo, grupę licealistów i licealistek, którzy razem z zespołem Muzeum tworzą program skierowany do młodzieży. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie.

 

No to PSTRYK | Portfolio

Potrzebne, by zdawać do wielu szkół artystycznych, do udziału w konkursach, przydatne w pozyskiwaniu zleceń: portfolio. Wystarczy kilkanaście zdjęć i biogram? Niekoniecznie! W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jakimi zasadami warto się kierować tworząc swoje własne portfolio, jak układać zdjęcia i czego unikać. Odpowiemy też na wszystkie Wasze pytania dotyczące portfolio!

Prowadzenie:

Martyna Nowicka – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Absolwentka teatrologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu CuratorLab na uczelni Konstfack w Sztokholmie; studiowała w Berlinie na Humboldt Universität. Jest doktorantką Instytutu Historii Sztuki UJ. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie jako specjalistka ds. komunikacji. Publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Szum”, „Tygodniku Powszechnym” i kwartalniku „Ha!art”, oraz w ramach projektu Pracownie do wglądu, który współtworzy z Agnieszką Jankowska –Marzec i Anną Stankiewicz. Od 2017 roku razem z Leoną Jacewską i Arkadiuszem Półtorakiem współprowadzi w Krakowie efemeryczną instytucję kultury Elementarz dla mieszkańców miast.

dr Agnieszka Olszewska – menedżerka kultury, producentka i kuratorka, działa głównie w obszarze fotografii. Absolwentka podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej, fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk humanistycznych. Dyrektorka festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie w latach 2014-2019 oraz prezeska Fundacji Sztuk Wizualnych w latach 2015-2018. Od sierpnia 2016 r. do kwietnia 2017 r. pracowała również jako kuratorka i koordynatorka programu rezydencji artystycznych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od listopada 2018 roku Kierowniczka Działu Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie. Poza główną działalnością bierze udział w przeglądach portfolio w roli recenzentki, zasiada w jury wielu konkursów międzynarodowych oraz doradza fotografom w ich pracy.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Cena: 5 zł

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

 

KONTAKTY DLA MEDIÓW

 

Eliza Kubiak

Specjalistka ds. komunikacji

Tel.: +48 503 869 431

[email protected]

 

Martyna Nowicka

Specjalistka ds. komunikacji

Tel.: +48 797 378 061

[email protected]