Tego dnia rozpoczynamy cykl popołudniowych koncertów, podczas których przedstawimy Państwu najbardziej utalentowanych młodych polskich muzyków. Wykonawcami „PREZENTACJI” będą wybitni instrumentaliści u progu kariery estradowej, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego od lat z dumą wspiera i inspiruje obiecujących muzyków w ich artystycznym rozwoju. Niedzielne recitale będą zatem kontynuacją działań instytucji dedykowanych talentom najmłodszego pokolenia.

Podczas pierwszego recitalu „PREZENTACJI” (14 marca, godzina 16.00) wystąpią młodzi wirtuozi: pianista – Eryk Koszela oraz skrzypek – Wojciecha Niedziółka.

Eryk Koszela urodził się 11 października 2006 r. w Rzeszowie. Grę na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem mgr Anny Jureczko w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara. Po pięciu latach został uczniem prof. Olgi Łazarskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kontynuuje naukę do dnia dzisiejszego.

W ciągu tych lat uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez pedagogów i mistrzów fortepianu, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Andrzeja Tatarskiego i Wojciecha Świtałę.

Brał także udział w licznych konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Do jego najważniejszych nagród należą Grand Prix w Wilnie (2018), I i II nagroda w Budapeszcie (2017 i 2019), II nagroda w Łomiankach i Żaganiu (2020), II nagroda w Płocku i Koninie (2018). Ponadto otrzymał nagrodę "Złotego Wirtuoza" oraz nagrodę za wybitne wykonanie "Toccaty" Stefana Kisielewskiego w XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym "Bieszczady bez granic" (2018) oraz został zaproszony do Aarhus w Danii, gdzie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Gradus (2018).

Na przełomie 2020 i 2021 roku, w konkursach pianistycznych organizowanych online, otrzymał również Grand Prix w Wiedniu oraz I nagrody w Krakowie, Rybniku, na Ukrainie i w Malezji, a także II nagrody w Zabrzu i na konkursie Fenomeny Muzyczne 2020, gdzie został również uhonorowany nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Ponadto otrzymał wyróżnienie w Niemczech oraz był finalistą konkursu w Szwajcarii. Od 2020 jest podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Wojciech Niedziółka jest uczniem w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i zagranicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Nałęczów i Skrzypce”, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu 2020 r.. Był także finalistą konkursu skrzypcowego „International LOUIS SPOHR Competition for Young Violinists” Weimar 2019.

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata, czy Sinfonia Baltica. Jest członkiem „Penderecki Youth Orchestra” młodzieżowej orkiestry kameralnej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uczestniczył w programach Morninside Music Bridge i Luzerne Music Center w USA. Jest stypendystą artystycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury - „Młoda Polska”.

PROGRAM KONCERTU:

Eryk Koszela, fortepian

J. S. Bach, Suita angielska nr 2 a-moll, BWV 807, Sarabanda, Bourree,

L. van Beethoven, Sonata Es-dur, Op. 7, cz. I, Allegro molto e con brio,

F. Chopin, Etiuda Ges-dur, Op. 10 nr 5,

F. Chopin, Nokturn cis-moll, Op. 27, nr 1,

F. Chopin, Ballada F-dur, Op. 38,

W. Lutosławski, Etiuda nr 2

Wojciech Niedziółka, skrzypce

Sylwia Michalik-Bednarczyk, fortepian

J. S. Bach – Grave z Sonaty nr 2 a – moll na skrzypce solo, BWV 1003

E. Ysaye – Sonata nr 5 na skrzypce solo op.27

H. Wieniawski – Fantazja na tematy z opery „Faust” Ch. Gounoda, op.20