|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Do Ucha". Cykl literackich słuchowisk Radia Kraków. „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”

W sobotę 28 października o 21:05 premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków. To kolejna odsłona cyklu "Do ucha" - poetyckich słuchowisk, przygotowanych przez Radio Kraków i Fundację Miasto Literatury.

Andrzej Franaszek, autor głośnej, wielokrotnie nagradzanej biografii Czesława Miłosza, specjalnie dla nas napisał tekst słuchowiska „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”. 

- "Pisząc scenariusz starałem się ukazać, jak ważnym doświadczeniem w życiu Zbigniewa Herberta była podróż. Która jest drogą do świata, do spotkania z ludzką innością, barwnością, ale też do rozpoznania samego siebie, konfrontacji ze sobą. Ostatecznie zaś staje się wędrówką na drugą - miejmy nadzieję istniejącą - stronę rzeczywistości" - mówi Franaszek, który przygotowuje właśnie biografię Herberta.  

"Jan Peszek – to była moja pierwsza myśl obsadowa" - mówi Ewa Ziembla, reżyserka. "Zadzwoniłam. Podziękował mi  i … odmówił! Z braku czasu. Kiedyś widziałam jego kalendarz i wiem, jak bardzo jest zajęty. Ale ostatecznie się udało. I nie protestował, gdy zjechaliśmy do piwnicy Radia Kraków, aby nagrać jeden z wierszy.
Pełen poświęcenia był  Grzegorz Mielczarek. Wszedł nawet do bagażnika swego samochodu, gdy wiatr uderzał w mikrofon. A Hanna Bieluszko na zimnie cierpliwie nagrywała kolejne wersje, żeby opowieść Katarzyny Herbert zabrzmiała jak najlepiej.
Po przeczytaniu scenariusza Andrzeja Franaszka pomyślałam, że trzeba z niektórymi nagraniami wyjść poza studio. By podróżowanie z wierszami i prozą Zbigniewa Herberta miało wyraziste tło. Oczywiście, czego bardzo żałuję, nie pojechaliśmy do Paryża, do Wiednia  czy na greckie wyspy. Dźwiękowe plenery znaleźliśmy w centrum Krakowa. Jak wyszło? Proszę posłuchać już w najbliższą sobotę o 21.05".

Słuchowisko „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta” według tekstu Andrzeja Franaszka zrealizowano we współpracy z Fundacją Zbigniewa Herberta.

Występują Jan Peszek, Grzegorz Mielczarek i Hanna Bieluszko.
Opracowanie muzyczne i reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja dźwiękowa: Wojciech Gruszka

Premiera w sobotę 28 października o 21:05. 

Zapraszamy!

 

"DO UCHA" - CYKL LITERACKICH SŁUCHOWISK NA ANTENIE RADIA KRAKÓW

 

 "Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków"

100%
0%