Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Porwanie Baltazara Gąbki" - nowa płyta Radia Kraków

Płyta z słuchowiskiem "Porwanie Baltazara Gąbki" już dostępna! 14 lutego w Sali Modrzejewskiej (ul. Jagiellońska 1) można było posłuchać na żywo, jak znakomici krakowscy aktorzy wcielają się w role bohaterów pierwszej części trylogii autorstwa Stanisława Pagaczewskiego.

KUP PŁYTĘ

Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, książę Krak, kucharz Bartolini to ulubieńcy kilku pokoleń czytelników. W radiowej adaptacji ich przygód usłyszeć można znakomitych krakowskich aktorów, związanych ze Starym Teatrem. W rolę Narratora wciela się Anna Dymna, radiowym Smokiem Wawelskim jest Jacek Romanowski, a tytułowym Baltazarem - Roman Gancarczyk. Postać "czarnego charakteru" Don Pedra brawurowo odegrał Radosław Krzyżowski, a w roli Bartłomieja Bartoliniego czaruje głosem Błażej Peszek. Galerię barwnych postaci dopełniają m.in. Juliusz Chrząstowski, Michał Majnicz, Paweł Kruszelnicki i Krzysztof Stawowy. Autorem scenariusza i reżyserem słuchowiska jest Waldemar Raźniak.
- Ta książka towarzyszyła naszemu pokoleniu w czasach dzieciństwa - tłumaczy reżyser spektaklu i autor adaptacji, dyrektor Starego Teatru Waldemar Raźniak, który w słuchowisku zagrał także trzy role: Koyota, Redaktora i Strażnika. - Sięgam więc po tę powieść z przyczyn nostalgicznych, trochę sentymentalnych, by zbudować rodzaj mostu między pokoleniami. Ale to nie jedyny powód. Cykl książek o przygodach Smoka Wawelskiego napisany został dla dzieci, ale to tekst szalenie "inteligencki" - bogaty językowo, pełen aluzji do ówczesnej, pełnej absurdów rzeczywistości. 
Roman Gancarczyk, odtwórca roli Baltazara Gąbki, przyznaje, że praca nad słuchowiskiem była dla niego podróżą sentymentalną. - Nie walczyłem na siłę z wyobrażeniem z młodości, tylko przyjąłem to jako dar. Każda taka podróż sentymentalna jest wejściem w przestrzeń pozytywną, swobodnym żeglowaniem w czasie, który już nie wróci - podkreśla.
W radiowym spektaklu pojawia się nawiązanie do animowanego serialu, wyreżyserowanego na przełomie lat 60. i 70. przez Władysława Nehrebeckiego. Usłyszeć można charakterystyczny motyw muzyczny autorstwa Tadeusza Kocyby, skomponowany do słynnej kreskówki. Oryginalna muzyka do radiowego "Porwania Baltazara Gąbki" jest dziełem Justyny Skoczek. 
Dwupłytowe wydawnictwo, już od 14 lutego będzie można zamówić na stronie: sklep.radiokrakow.pl.

Radio Kraków dziękuje spadkobiercom Stanisława Pagaczewskiego i Tadeusza Kocyby za życzliwość przy pracy nad słuchowiskiem. 
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Starym teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Stary.jpg (28 KB)
"Porwanie Baltazara Gąbki", wg. Stanisława Pagaczewskiego
Wystąpili:
Narratorka: Anna Dymna
Smok: Jacek Romanowski
Don Pedro: Radosław Krzyżowski
Bartolini: Błażej Peszek
Baltazar Gąbka: Roman Gancarczyk
Salamandrus: Juliusz Chrząstowski
Ekscelencja: Paweł Kruszelnicki
Prokurator/Obcy/Kupiec Mżawka/Barnaba: Krzysztof Stawowy
Strumyczek/Wir/Krak: Michał Majnicz
Marysia: Ania Browarska
Koyot/Redaktor/Strażnik: Waldemar Raźniak
Twórcy:
Scenariusz i reżyseria: Waldemar Raźniak
Konsultacja dramaturgiczna: Beniamin Bukowski
Muzyka: Justyna Skoczek
Realizacja akustyczna: Wojciech Gruszka
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka
Partnerzy słuchowiska:

1.jpg (73 KB)

2.jpg (66 KB)

3.jpg (83 KB)

emitel-logo-duze.jpg (42 KB)

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię