Jak przypomniała spółka w czwartek, kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tam między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w pobliskim Jaworznie.

Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie podkreślił, że budowa poziomu 800 metrów umożliwi dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, o parametrach niezbędnych dla pracy niskoemisyjnych bloków energetycznych. W ramach inwestycji w marcu tego roku uruchomiono jedną z dwóch nowych ścian wydobywczych.

„Z myślą o efektywnej produkcji paliw dedykowanych dla energetyki, podejmujemy także działania na rzecz utworzenia kopalni zespolonej z zakładów górniczych Janina i Sobieski. To połączenie dwóch silnych kopalń w jeden efektywny zakład górniczy przyspieszy osiągnięcie przez spółkę zyskowności procesu wydobycia poprzez korzyści wynikające z optymalizacji organizacyjnej” – wskazał prezes.

Inwestycja w zakładzie górniczym Janina to jedno z największych - obok nowego szybu Grzegorz w kopalni Sobieski w Jaworznie (do 2023-24 roku) - przedsięwzięć spółki Tauron Wydobycie.

W ramach przedsięwzięcia w Libiążu uruchomiono już zjazd załogi z wykorzystaniem jednej z największych klatek szybowych w Polsce. Konstrukcja, wysoka na cztery piętra, mieści jednorazowo 200 osób lub 24 tony materiałów. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 m.

Jazda ludzi odbywa się na czterech piętrach klatki. Maksymalna możliwa liczba pracowników na piętrze to 50 osób, co umożliwia jednoczesną jazdę nawet dla 200 pracowników.

„Z uwagi jednak na obowiązujące aktualnie w zakładach górniczych spółki prewencyjne procedury bezpieczeństwa w ramach działań przeciwwirusowych, liczba osób przebywających jednocześnie w klatce zjazdowej jest ograniczona, tak aby zachowywane były bezpieczne odległości pomiędzy pracownikami” - zaznaczono.

Czas zjazdu na poziom 800 metrów lub wyjazdu na powierzchnię wynosi około 6 minut. Obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów, potrzebuje na to około 100 minut.

Cała infrastruktura wyciągowa, na którą składają się górniczy wyciąg szybowy, maszyna wyciągowa, układ sterowania i sygnalizacji szybowej zostały tak zaprojektowane, aby w przyszłości możliwa była ich w pełni automatyczna praca.

Zakończenie całej inwestycji związanej z budową poziomu 800 metrów w ZG Janina przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

W spółce Tauron Wydobycie działają trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie (Śląskie) oraz Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach (Małopolskie).


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko