Radio Kraków

wybory samorządowe 2024

Szef małopolskiej PO o słabym wyniku w wyborach do Sejmiku: Sondaże dawały szanse, ale frekwencja nie dopisała

- Walczyliśmy. Sondaże dawały szanse, wahało się to. Frekwencja nie dopisała. Mobilizacja w październiku była bardzo duża. Teraz młodzi nie poszli do wyborów samorządowych. Między innymi przez to elektorat PiS się zmobilizował - tak o wyniku wyborów do sejmiku województwa małopolskiego mówił na antenie Radia Kraków poseł, kandydat na prezydenta Krakowa i szef małopolskiej PO Aleksander Miszalski. Przypomnijmy, w wyborach sejmikowych w Małopolsce PiS zdobył 43,9%, a KO zaledwie 25,9%.

Aleksander Miszalski: Jak zostanę prezydentem, D. Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: "tego nie rób, to rób"? To absurdalna teza

- Łukasz Gibała stawia tezę, że jeśli ja będę prezydentem, Donald Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: tego nie rób, to rób, tu zmień remont chodnika, więcej daj na kulturę, mniej na sport. To absurdalna teza. Żaden samorządowiec tak nie ma. Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska, Aleksandra Dulkiewicz czy Tadeusz Truskolaski zostali wybrani w I turach, bo cieszą się zaufaniem swoich wyborców - mówił na antenie Radia Kraków poseł KO i kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski. Jak podkreślił, korzyścią z bycia kandydatem KO może być fakt, iż będzie skuteczniejszy w lobbingu środków dla Krakowa.

Kandydaci na prezydenta Tarnowa debatowali w Radiu Kraków. Jak ożywić starówkę i zatrzymać mieszkańców i co z remontem stadionu żużlowego?

Jak ożywić centrum Tarnowa? Co ze spaloną kamienicą na Rynku? Co dalej remontem stadionu żużlowego w Mościcach oraz finansowaniem tarnowskiej kultury? Gdzie budować mieszkania i jak premiować tych, którzy mieszkają w Tarnowie? Na takie pytania odpowiadali kandydaci na prezydenta Tarnowa - Jakub Kwaśny z Koalicji Obywatelskiej oraz Henryk Łabędź z Prawa i Sprawiedliwości.

Aleksander Miszalski i włodarze okolicznych gmin deklarują poparcie dla ustawy metropolitalnej

Poseł Aleksander Miszalski, kandydat KO na prezydenta Krakowa oraz włodarze kilku pobliskich gmin zadeklarowali we wtorek wsparcie dla projektu ustawy metropolitalnej. Ich zdaniem, ustawa ta ułatwi współpracę i pozyskiwanie środków na wspólne zadania stolic regionów i gmin ościennych.

Kto będzie rządził w Niepołomicach? Debata

W Radiu Kraków wyborcza dogrywka kandydatów w wyborach burmistrza miasta i gminy Niepołomice. Wzięli w niej udział Michał Hebda, zastępca burmistrza Niepołomic Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe (49,88% głosów w pierwszej turze) i Tomasz Tomala przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, Komitet Wyborczy Wyborców Dobra Przyszłość Miasta i Gminy Niepołomice (27,27% głosów w pierwszej turze). Zapytaliśmy o pomysły na problemy komunikacyjne gminy, przepełnione placówki oświatowe i optymalny model rozwoju gospodarki Niepołomic.

Czy przedwyborcze sondaże są wiarygodne?

W jakim stopniu sondaże przedwyborcze są wiarygodne? Co na ten temat ma do powiedzenia nauka i rachunek prawdopodobieństwa? A może jednak starożytna Pytia byłaby bliżej prawdy? Z matematykiem, prof. Wojciechem Słomczyńskim z Instytutu Matematyki UJ i Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ, rozmawia Marzena Florkowska. Prof. Wojciech Słomczyński jest matematykiem, współautorem książki "Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów".

Strabag zaprzecza informacjom, że finansował działania Aleksandra Miszalskiego. Taki zarzut postawił kontrkandydatowi Łukasz Gibała

Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich w Krakowie kampania staje się coraz bardziej brutalna. Łukasz Gibała opublikował w sieci reklamy, w których zarzuca Aleksandrowi Miszalskiemu, że jego działania „finansuje Strabag, jeden z największych deweloperów w Europie”. Gibała mówił też o tym w porannej rozmowie Radia Kraków.

Wicemarszałek Łukasz Smółka poparł kandydata PiS na prezydenta Tarnowa

Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka deklaruje wsparcie dla kandydata na prezydenta Tarnowa popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Henryka Łabędzia. Jak przyznaje Łukasz Smółka, jednym z większych problemów Tarnowa i regionu jest dziurawy system komunikacji publicznej.

Łukasz Gibała: Jestem za prawem do aborcji, przeciwko religii w szkole, ale o tym nie będzie decydował prezydent Krakowa

- Mam inne poglądy niż wyborcy PiS, ale ja nie będę decydował o sprawach światopoglądowych. Wyborcy PiS mogą mnie poprzeć, bo będziemy decydować o innych sprawach - mówił na antenie Radia Kraków Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa. PiS przed drugą turą wyborów zaapelował do swoich sympatyków, by wzięli udział w drugiej turze wyborów, ale by w niej nie głosowali na Aleksandra Miszalskiego. Podkreślali, że byli w stanie współpracować z klubem Gibały. "Nie współpracuję z politykami PiS, nie rozmawiam z nimi. Zwracam się do wyborców PiS" - mówił Łukasz Gibała w porannej rozmowie Radia Kraków.

Kampania wyborcza w Krakowie wkracza w decydującą fazę

W ostatnich dniach coraz więcej emocji pojawia się wokół rywalizacji między Aleksandrem Miszalskim a Łukaszem Gibałą. Miszalskiego w weekend przyjechał poprzeć Rafał Trzaskowski, natomiast Łukasz Gibała cały czas odcina się od gestów poparcia ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię