Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

25 lat wolności. Jak oceniają je Małopolanie? SONDAŻ

  • Kraków
  • date_range Środa, 2014.06.04 05:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:31 )
Dziś mija 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. To, jak oceniają ten czas Małopolanie, zależy od wieku i wykształcenia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Radia Kraków. Ponad połowa dwudziestokilkulatów uważa, że ich rodzinom żyje się teraz lepiej. W 25. rocznicę wolności reporterka Radia Kraków spytała młodych krakowian, jak oceniają 25 lat swojego życia i czego najbardziej się obawiają.

Posłuchaj o 25 latach wolności
Kraków '89: wybory i studenckie zadymy. Fot. Andrzej Stawiarski


W kwietniu Radio Kraków opublikowało sondaż odnośnie ostatnich 25 lat wolnej Polski. Ocena tego czasu zależy od wieku i wykształcenia pytanych mieszkańców regionu. Ci młodsi i lepiej wykształceni pozytywnie ocenią transformacje ustrojową. Ponad połowa dwudziestokilkulatów uważa, że ich rodzinom żyje się teraz lepiej niż 25 lat temu. Jednak wielu z tych, którzy ponieśli największe koszty transformacji, jest rozczarowanych. Jedynie 30% 60-latków uważa, że ich poziom życia się poprawił.
Badanie zrealizowano od 12 do 14 lutego 2014 roku wśród pełnoletnich mieszkańców województw małopolskiego i świętokrzyskiego. W badaniu wzięło udział 1200 osób, w tym 700 z województwa małopolskiego.

W 25. rocznicę wolności reporterka Radia Kraków spytała młodych Polaków o to, jak oceniają 25 lat swojego życia, jak Polska się zmieniła i czego, teraz, w wolnym kraju, obawia się młode pokolenie. "Cieszymy się wolnością, ale na rzeczywistość patrzymy krytycznie." - podkreślała większość.

Świadkowie 25-lecia

- Mieliśmy wiele szansy i mamy je dalej. Nie zapominajmy ich wykorzystywać - mówili niektórzy młodzi mieszkańcy Krakowa - Polska bardzo się zmieniła. Prze do przodu. W porównaniu do innych państw, które także odzyskały wolność po okresie komunizmu jesteśmy w dalekim przedzie pod względem wzrostu ekonomicznego.

Czego boją się najbardziej? Jak wynika z wypowiedzi zebranych przez reporterkę Radia Kraków, największy strach budzi wizja bezrobocia. Jeśli już nawet praca się znajdzie to i tak będzie to umowa śmieciowa albo najniższa krajowa.


Czytaj też: Małopolska w swoje święto dziękowała za wolność(Aleksandra Ratusznik/ko)

25 lat wolnej Polski - subiektywny przegląd

Świadkowie XX-lecia - archiwalne materiały z Tarnowa
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię