Festiwal Integracji Artystycznej Uszanowanko to wydarzenie, które ma zwiększyć uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w małopolskiej scenie muzycznej, kulturalnej i klubowej. Celem festiwalu jest również łamanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Audiodeskrypcja, tłumaczenie na polski język migowy, dostosowanie lokalu do potrzeb osób na wózkach, g/Głuchych czy z niepełnosprawnością wzroku to standardy, które wprowadza i o które walczy Festiwal Uszanowanko. Wrześniowa edycja wydarzenia została wsparta przez Urząd Marszałkowski grantem "Mecenat Małopolski II". Swój olbrzymi wkład w festiwal ma również Fundacja For Heroes, która od wielu lat zajmuje się aktywizowaniem osób z niepełnosprawnościami i włączaniem ich w życie kulturalne oraz sportowe.

Uszanowanko Xmas Edition to okazja, żeby spotkać się w gronie pełnym życzliwości, przyjaźni i chęci do bycia razem. To również okazja do tego, żeby nauczyć się czegoś nowego czy spotkać ulubionych artystów. Przez cały październik podopieczni Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa “Tęcza” przygotowywali niezwykłe ozdoby. Świąteczne choinki, bombki i aniołki, w których tworzenie włożono ogrom pieczołowitości i serca, będzie można kupić w grudniu w Klubie Betel oraz kawiarnii Tworzywo oraz na wydarzeniu finałowym 17 grudnia w Forum Przestrzenie. Za każdą z ozdób stoi historia, ciepła myśl, radość i praca ludzkich rąk. To niezwykły sposób na prezent dla najbliższych i wsparcie Stowarzyszenia “Tęcza” jednocześnie.

11 grudnia w Forum Przestrzenie odbędą się warsztaty DJ’skie, które poprowadzą legendy muzyki elektronicznej - Daniel Drumz i Edee Dee. Artyści biorą udział w podobnych projektach bardzo rzadko, dlatego organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania wydarzeniem. Edee Dee jest DJ’em niewidomym i wprowadzi uczestników z niepełnosprawnością wzroku w tajniki didżejskiego fachu bazując na własnym doświadczeniu. To pierwsze w Polsce warsztaty DJ’skie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, chociaż udział w nich może wziąć każda, również pełnosprawna, osoba.

Tydzień później, 17 grudnia, na warsztatowy tapet zostaną wzięte ozdoby świąteczne. Poprowadzi je Aleksander Rajewski, artysta znany jako Olek syn Olka. Uczestnicy będą mogli skorzystać z przygotowanych przez Olka materiałów związanych z szeroko pojętą popkulturą. Ważnym elementem warsztatów będzie dotyk, dlatego główną rolę podczas spotkania będzie grała faktura dostępnych materiałów. Wyobraźnia artysty nie ma granic, dlatego w planach jest wycinanie, wyklejanie, wyplatanie i składanie, a potem używanie brokatu w nadmiernych ilościach. Warsztaty będą dostosowane zarówno do uczestników na wózkach, jak i dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

W dniu finału grudniowej akcji obecna będzie również masa dobrej muzyki - znaku rozpoznawczego Uszanowanka. Mr Krime, Piotr Bolanowski i Grzegorz Dowgiałło to trio, które z pewnością zapamiętali wszyscy uczestnicy pierwszej edycji festiwalu. O piękne relacje należy dbać, więc organizatorzy ponownie zaprosili ekipę, która potrafi porwać największych malkontentów i zarazić świąteczną gorączką nawet Grincha. Muzycy przygotowali autorskie wersje świątecznych przebojów, ale zagrają również swój najnowszy materiał. Przed nimi wystąpią bębniarze z Zespołem Downa z kolektywu Drum Syndrome oraz chór z Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

To dopiero początek muzycznych atrakcji. Uszanowanko zaprasza do wzięcia udziału w jam session, które odbędzie się po koncercie. Za scenariusz odpowiadają Mr Krime, Piotr Bolanowski i Grzegorz Dowgiałło, każdy będzie mógł jednak dołączyć do grania i śpiewania. Aby stać się częścią zespołu można przynieść własny instrument lub skorzystać z tego, co przygotują organizatorzy. Zaprasza się również do szczodrego korzystania z (nie)umiejętności wokalnych! Poziom musi się wyrównać, gdyż podczas jam session wystąpią także artyści Opery Krakowskiej razem z 12-letnim Szymonem Prokopem z Fundacji Autyzm Up.

Zwieńczeniem nocy 17 grudnia będzie spotkanie dwóch legend za jedną didżejką. Back to back, ramię w ramię zagrają ze sobą Daniel Drumz i Edee Dee. Będzie funkowo, soulowo, hip-hopowo oraz drum'n'bassowo. Artyści po raz pierwszy wystąpią w duecie, a ich występ to ważne wydarzenie dla krakowskiej sceny muzycznej.

WAŻNA INFORMACJA

Ze względu na liczbę zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce oraz wprowadzone obostrzenia pandemiczne prosimy o okazywanie paszportów covidowych lub zaświadczeń o statusie ozdrowieńca.

DATY I MIEJSCA:

grudzień 2021 sprzedaż ozdób choinkowych Stowarzyszenia Tęcza

lokale: Klub Betel, kawiarnia Tworzywo

11 grudnia warsztaty DJ’skie z Danielem Drumz i Edeem Dee

miejsce: Forum Przestrzenie

godzina: 13:00-17:00

zapisy: [email protected]

17 grudnia Uszanowanko Xmas Edition - finał

miejsce: Forum Przestrzenie

19:00-21:00 - warsztaty ozdób świątecznych z Olkiem synem Olka

21:00-21:30 - koncerty kolektywu Drum Syndrome oraz chóru z Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

21:30-22:30 - koncert Bolanowski/Krime/Dowgiałło

22:00-00:00 - jam session

01:00-3:00 - Daniel Drumz bdb Edee Dee DJ set

Organizator: Fundacja For Heroes

Współorganizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Partnerzy: Forum Przestrzenie, Wodociągi Miasta Krakowa, Chemobudowa Kraków S A, Urząd Miasta Krakowa

Patroni medialni: Radio Kraków, OFF Radio Kraków

Wsparcie: Klub Betel, Tworzywo

Wydarzenie na Facebooku