Podczas najbliższych sobotnich koncertów symfonicznych, 4 i 11 października, świętować będziemy jubileusz 60-lecia pracy artystycznej Maestro Tadeusza Strugały – jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów.

Wieczory, podczas których Maestro Strugała poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, to monograficzne koncerty brahmsowskie, wypełnione muzyką wszystkich czterech symfonii tego wielkiego kompozytora.

Oba koncerty poprzedzi prelekcja z serii "Przed koncertem o koncercie".

Wykład odbędzie się w Sali Złotej o godz. 17.00 - wstęp na podstawie biletu na koncert lub posiadanego abonamentu. Prelekcję wygłosi dr Piotr Lityński.

 

Tadeusz STRUGAŁA – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Pedagog, juror i organizator życia muzycznego. Dyrektor Artystyczny Filharmonii Krakowskiej w latach 1981– 1986. Uhonorowany w ostatnim czasie najwyższym wyróżnieniem Polskiego Radia, Diamentową Batutą, „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia, a także za zasługi dla polskiej i światowej kultury muzycznej oraz działalność dyrygencką o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego”, oraz – nadaną we wrześniu 2014 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych – Odznaką Honorową "Bene Merito" za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej, a kontynuował je w Weimarze i Wenecji. W latach 1969–80 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, jednocześnie piastując funkcję szefa naczelnego i artystycznego WOSPRiTV w Katowicach (1975–76) oraz generalnego dyrektora muzycznego Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej w Ankarze i Istambule (1976–78). W latach 1979–90 był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc równolegle (w latach 1981–86) Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny.

Prywatnie – miłośnik malarstwa i rysunku, kolekcjoner historycznych batut dyrygenckich. Posiada w swoich zbiorach ponad 100 egzemplarzy, które często wystawiane są publicznie w Polsce i zagranicą.

 

mat.FK/kp