Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co dalej z zabytkowymi lokomotywami z chrzanowskiego Fabloku?

W mieście stały trzy zabytkowe parowozy. Jeden już zniknął. Z Chrzanowa został przewieziony nad morze. Los dwóch pozostałych wciąż jest niepewny.

fot: Marek Mędela

Posłuchaj o chrzanowskich parowozach
Co dalej z zabytkowymi lokomotywami z chrzanowskiego Fabloku?

Mieszkańcy Chrzanowa mówią, że parowozy były symbolem potężnej fabryki a także atrakcją dla dzieci. Pierwszy parowóz spod biurowca Fabloku już zniknął. "Dzieci z miasta tutaj przyjeżdżały, oglądały. Teraz nie ma już czego" - mówi reporterowi Radia Kraków mieszkanka dzielnicy Fablok.

Wszystkie maszyny, które można zobaczyć na ulicach Chrzanowa, są własnością Muzeum Kolejnictwa z Warszawy. Po ogłoszeniu upadłości Fabloku, nikt placówki nie poinformował o zmianie właściciela. Kiedy muzealnicy przyjechali do Chrzanowa, w fabryce zastali syndyka. Zdecydowali, że parowóz przekażą komuś, kto o niego zadba. Pierwsza maszyna Px 48 odjechała nad morze. Trafiła do Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. "To było w trosce o ten obiekt" - mówi Radiu Kraków Anna Kozelska z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Nowy opiekun parowóz chce wyremontować. Co więcej, są plany, aby ruszył on na tory i ciągnął składy pociągu retro na linii wąskotorowej w okolicach Koszalina. "Jest taki pomysł. To oznacza jego rewitalizację. Znów zacznie żyć życiem parowozu" - dodaje Kozelska.

W Chrzanowie są jeszcze dwa zabytkowe parowozy. Jeden - tendrzak "Ryś" - można zobaczyć na placu Tysiąclecia w centrum miasta. Drugi - ogromny parowóz Ty 42 - stoi pod wieżą ciśnień w dzielnicy Fablok. Los obu jest niepewny. Największa lokomotywa popada w ruinę. Muzeum bezskutecznie szuka instytucji, która o parowóz zadba. Niewielkim "Rysiem" opiekuje się natomiast miasto i ośrodek kultury. Umowa z muzeum wygasa jednak końcem roku. Do tej pory nie została ona przedłużona.

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię