Charakterystyczny dźwięk będzie można usłyszeć w tym roku na liniach z Nowego Sącza do Krynicy i Biecza, z Tarnowa do Tuchowa i Żabna a także - co okazuje się niespodzianką - z Nowego Sącza do Chabówki. Przed rokiem pociąg i pasażerowie żegnali się z tą zabytkową trasą, która szykowana jest do gruntownej modernizacji. To ubiegłoroczne pożegnanie było jednak przedwczesne.

"Planowane prace modernizacyjne na tej trasie zostały przełożone na końcówkę tego roku, co powoduje, że nasze stowarzyszenie w ramach tradycyjnego już programu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej jeszcze raz w tym sezonie będzie miało możliwość uruchomić pociągi kursujące trasą z Nowego Sącza do Chabówki" - tłumaczy Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, każdy z przejazdów będzie połączony z dodatkowymi atrakcjami. Podczas postojów na stacjach pośrednich będzie można kosztować kuchni regionalnej i poznać lokalna ofertę turystyczną. Sam pociąg, górskie widoki i kulinaria to nie wszystko. Po drodze warto zwracać uwagę także na detale, jak choćby most w Grybowie, na trasie z Nowego Sącza do Biecza.

"To najwyższy most kolejowy w Małopolsce. Wiadukt kolejowy w Grybowie jest bardzo charakterystycznym punktem tej trasy. Bardzo wiele osób, które uczestniczą w tych przejazdach, fotografując i filmując przejazdy pociągów, ustawia się właśnie w tym miejscu, chcąc uwiecznić ten niezwykły widok, jakim jest zabytkowa lokomotywa z początku XX wieku przejeżdżająca po tym bardzo wysokim, bardzo malowniczym moście" - wyjaśnia Wideł.


Uruchomiona 23 maja rezerwacja biletów na przejazdy pociągiem retro dostępna jest w internecie na stronie koleje galicyjskie.pl. Ceny biletów zaczynają się od 35 złotych za przejazd z Nowego Sącza na piknik w Dobrej koło Limanowej do 45 zł za podróż na najatrakcyjniejszych trasach. To nieco drożej niż przed rokiem, a winna jest tu przede wszystkim podwyżka cen węgla, niezbędnego ogniwa w łańcuchu w którym są jeszcze palacz, para i tłoki.