Radio Kraków

Historia Radia Kraków

Radio Kraków to 94 lata radiowej pasji i 94 lata najlepszych radiowych tradycji, które kontynuowane są do dziś. Tradycji radia od zawsze związanego z Krakowem, Małopolską i mieszkańcami regionu. Relacjonującego najważniejsze wydarzenia historyczne, kulturalne, religijne czy sportowe. Radia, z którym współpracowali i współpracują najwybitniejsi twórcy kultury i nauki, które było i jest kuźnią polskiego dziennikarstwa. To przede wszystkim jednak tradycja radia, które od lat cieszy się ogromnym zaufaniem swoich słuchaczy. Lokalność, rzetelność, opiniotwórczość, najwyższa jakość programu, nowatorstwo i nowoczesność to wartości, którymi kierujemy się od 94 lat.
1c52ec9d67cba0bc5e38e58450104aeb_wide_705x396.jpg (109 KB)
Pierwszy budynek Radiostacji Krakowskiej pod Kopcem Kościuszki

OBEJRZYJ ARCHIWALNE FILMY PONIŻEJ

Od września 1991 roku Radio Kraków nadaje całodobowy program lokalny. W 1993 roku rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie Radio Kraków SA, uzyskując samodzielność programowa i finansową. Od 1999 roku siedziba rozgłośni mieści się w nowoczesnym gmachu przy al. Słowackiego 22, zaprojektowanym przez zespół kierowany przez prof. Tomasza Mańkowskiego i Piotra Wróbla. Oprócz studiów emisyjnych i newsroomu w siedzibie Radia Kraków znajdują się nowoczesne studia nagrań oraz studio koncertowe. Od 2001 roku Radio Kraków należy do grupy radiowej Audytorium17, którą tworzy 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Z prywatnych zbiorów Bogusława Jerzego Urbanowicza

Obecnie Radio Kraków dociera do słuchaczy na terenie całego województwa małopolskiego, daleko przekraczając jego granice na północy - do Jędrzejowa i Szczekocin, i na wschodzie - po Jedlicze, Dębicę i Połaniec. W swoim programie przekazujemy najbardziej aktualne i najważniejsze informacje dla mieszkańców całej Małopolski. Oprócz serwisów i magazynów informacyjnych proponujemy naszym słuchaczom audycje o tematyce publicystycznej, społecznej, sportowej i kulturalnej, którym przyświeca misja i rola medium publicznego. Radio angażuje się w ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia, dbając jednocześnie o najwyższą jakość programu i informacji. Dziennikarze Radia Kraków zdobywają liczne nagrody przyznawane zarówno za reportaże, jak i materiały informacyjne.Stawiamy na lokalność - Radio Kraków posiada studia terenowe w Tarnowie i Nowym Sączu oraz korespondentów lokalnych w Chrzanowie, Zakopanem i Gorlicach. Konsekwentne działania programowe – nowatorskie rozszycia anteny na programy i informacje lokalne, promowanie najciekawszych wydarzeń kulturalnych, wspieranie młodych, lokalnych twórców i wykonawców, realizowanie ambitnych przedsięwzięć programowych sprawiają, że dziś Radio Kraków jest najważniejszą lokalną rozgłośnią w Małopolsce.

W roku 2012 Radio Kraków obchodziło 85-lecie swej działalności. Za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności oraz dbałość o najwyższą jakość programu i informacji Radio Kraków zostało uhonorowane najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa - srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” przyznawanym od 1992 r. osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Krakowa.Przed wojną

Niespełna półtora roku po rozpoczęciu działalności Polskiego Radia w Warszawie, 15 lutego 1927 r. na fali 422 m. Polskie Radio Kraków nadało pierwszą audycję – retransmisję popołudniowego koncertu warszawskiego. Audycji nadanej także przez cztery głośniki umieszczone na budynku Florianki, słuchały tłumy krakowian, a drogą radiową emisja dotarła do okolic Nowego Targu, Rabki, Przeworska, a nawet Warszawy…

Pierwsza siedziba Radia Kraków znajdowała się na rogu ulic Basztowej i Krowoderskiej. Nadawanie stałych audycji Radio Kraków rozpoczęło już 1 marca 1927 r. Od 1 sierpnia 1927 roku codziennie (za wyjątkiem okresu II wojny światowej) o godz. 12.00 na antenie ogólnopolskiej nadawany jest za pośrednictwem Radia Kraków hejnał z wieży Mariackiej. Rozgłośnia w Krakowie zasłynęła z transmisji najważniejszych wydarzeń historycznych, naukowych, kulturalnych, religijnych czy sportowych, m.in. uroczystości pogrzebowych Juliusza Słowackiego (28.06.1927 r.), pierwszej w Polsce transmisji z boiska sportowego – meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22.09.1929 r., czy wielogodzinnej, bezpośredniej transmisji z pogrzebu Józefa Piłsudskiego (18.05.1935 r.). W 1936 roku radio przenosi się do nowej siedziby przy ul. Pędzichów Boczna 6 (późniejsza Wróblewskiego). Ostatnia przedwojenna transmisja miała miejsce 3.09.1939 roku – była to msza św. w kościele Mariackim zakończona odśpiewaniem „Bogurodzicy”. Aparatura nadawcza została ukryta w niższej wieży kościoła Mariackiego, gdzie przechowywano ją aż do 1945 roku. Rozgłośnię oficjalnie zlikwidowano tuż przed wybuchem wojny.

Po wojnie

25.01.1945 roku nadano pierwszy po wojnie program z wyzwolonego Krakowa. W nocy z 27/28 stycznia Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie rozpoczyna regularne nadawanie.

Wśród pierwszych powojenny współpracowników radia było wielu wybitnych twórców, m.in. Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Jalu Kurek, Czesław Miłosz, Tadeusz Peiper, Adam Ważyk i Jarosław Iwaszkiewicz. Swoje wiersze na antenie czytali Tadeusz Różewicz czy Leopold Staff. W lipcu 1950 roku Radio przenosi się do nowej siedziby - Pałacu Tarnowskich przy ul. Szlak . Lata 60., 70. i 80. to rozkwit radiowych form artystycznych: słuchowisk, powieści, czy reportaży. W tym czasie powstawało wiele znakomitych słuchowisk, które reżyserowali m.in. Jerzy Grotowski, Wiliam Horzyca czy Mieczysław Kotlarczyk - twórca Teatru Rapsodycznego. W słuchowiskach i radiowych adaptacjach powieści swój warsztat szkolili najlepsi polscy aktorzy – Franciszek Pieczka, Witold Pyrkosz, Jerzy Binczycki, Marek Walczewski, Jerzy Radziwiłowicz, Anna Polony, Anna Seniuk, Izabela Olszewska czy Jerzy Trela. W 1981 roku po raz pierwszy w amfiteatrze przy ul. Szlak zainaugurowano cykl letnich koncertów, które do dziś organizowane są przez Radio Kraków.

Historia Radia Kraków... w sygnałach:

 

 

 

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię