Radio Kraków

metro w Krakowie

Niewykluczone, że w Krakowie odbędzie kolejne referendum w sprawie budowy metra

Po burzliwej dyskusji w radzie miasta na temat analiz zawartych w studium radni chcieliby, aby mieszkańcy miasta ponownie wypowiedzieli się w tej sprawie. Z zaprezentowanej dziś dokumentacji wynika, że zamiast klasycznej kolejki w tunelu w Krakowie miałoby powstać dużo tańsze premetro, czyli nowa, częściowo podziemna linia obsługiwana przez tramwaje.

To już oficjalnie koniec marzeń o metrze w Krakowie

  • date_range 2021-06-07
To już oficjalne - metra w Krakowie nie będzie. Będzie za to premetro, czyli nowa ponad dwudziestokilometrowa linia tramwajowa poprowadzona tunelami oraz estakadami. Miasto w końcu zaprezentowało wyniki przygotowanego z dwuletnim opóźnieniem studium wykonalności metra.

Nie będzie metra w Krakowie

  • date_range 2021-05-14
W Krakowie nie będzie metra. Zamiast tego podziemnymi tunelami będą jeździły szybkie tramwaje. Tak wynika z przygotowanego przez specjalistów studium, które miało odpowiedzieć na pytanie, jak usprawnić transport zbiorowy w mieście. Wyniki zdradził prezydent Jacek Majchrowski podczas wywiadu na swoim profilu na Facebooku.

Wiemy, kto sprawdzi, czy w Krakowie da się wybudować metro

  • date_range 2018-08-02
9 mln zł 471 tys. zł brutto to najkorzystniejsza oferta złożona w rozstrzygniętym w czwartek przetargu na studium wykonalności metra w Krakowie. Podpisanie umowy z wykonawcą jest planowane w połowie sierpnia, o ile inni uczestnicy postępowania się nie odwołają – poinformował Maciej Grzyb dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

T. Trzmiel: "Najpierw budowa tuneli tramwajowych, które następnie przejmą pociągi metra lekkiego"

  • date_range 2017-02-28
"Najpierw budowa tuneli tramwajowych, które następnie przejmą pociągi metra lekkiego" - taki jest pomysł Krakowa na budowę systemu szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego. Pierwsza linia krakowskiego metra miałaby przebiegać ze wschodu na zachód, jej długość to 21 kilometrów. Resort rozwoju pozytywnie zaopiniował wniosek miasta o dotację na sporządzenie dokumentacji w tej sprawie. Jej koszt to 10 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa pierwszego tunelu zacznie się jednak dopiero za 4 lata. O tym, jak Kraków przygotowuje się do budowy metra z Tadeuszem Trzmielem - zastępcą prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich - rozmawiała nasza reporterka Dominika Panek. Posłuchaj:

Przełom w sprawie planów budowy metra w Krakowie! Rząd przekaże 5 mln złotych?

  • date_range 2017-02-24
Rząd jednak pozytywnie zaopiniował wniosek władz miasta o dofinansowanie tak zwanego studium wykonalności dla metra w stolicy Małopolski. Jest więc szansa, że Kraków dostanie 5 milionów na sporządzenie dokumentów, które mają szczegółowo opisać sposób realizacji metra.

Metro w Krakowie: jest wniosek o dofinansowanie z Unii dla tzw. "studium wykonalności"

  • date_range 2016-12-13
Władze Krakowa złożyły oficjalny wniosek o unijne dofinansowanie tak zwanego "studium wykonalności" dla metra.

Tu i Teraz: Jak mogłoby wyglądać krakowskie metro?

  • date_range 2016-07-15
Rada Miasta Krakowa przegłosowała rezolucję, w której zwraca się do rządu o wpisanie budowy krakowskiego metra na listę inwestycji do unijnego dofinansowania.

Radni Platformy Obywatelskiej wiedzą, jak sfinansować budowę metra w Krakowie

  • date_range 2016-07-06
O tym, jak znaleźć pieniądze na budowę metra w Krakowie, debatowali w środę radni. Mowa o linii, która połączyłaby wschód i zachód miasta, czyli Nową Hutę z Bronowicami. Budżet Krakowa nie udźwignie inwestycji wartej blisko 10 miliardów złotych, dlatego radni klubu PO mają pomysł, jak ją sfinansować.

Metro w Krakowie? Miasto nie mówi nie. Przedstawiono propozycje rozwoju miejskiego transportu

  • date_range 2016-01-23
Przedstawiono wyniki badań, jak poprawić ruch w mieście. Spośród dziewięciu propozycji wybrano dwie. Pierwsza zakłada budowę 15- kilometrowego odcinka podziemnego metra, od ulicy Igołomskiej do Bronowic. Druga mówi o rozbudowie sieci szybkiego tramwaju. Oba pomysły zakładają budowę tunelu pod Rynkiem Głównym.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię