Radio Kraków

wybory samorządowe 2024

Ireneusz Raś: Po dobrych latach Jacka Majchrowskiego może być wybór źle służący miastu. Trzeba porozumienia

- Podjąłem decyzję, że jeśli będzie potrzeba startu w wyborach na prezydenta Krakowa, jestem gotowy - powiedział Ireneusz Raś, wiceminister sportu i turystyki w porannej rozmowie Radia Kraków. "Od lat się do tego przygotowywałem. Mamy gotowy program i bagaż pomysłów. Chodzi o to, by uniknąć przypadkowego wyboru dla miasta. Trzeba porozumienia w Krakowie i zapewne w najbliższych dniach dojdzie do porozumienia liderów. Jeden kandydat w wyborach byłby najlepszy. Najgorsze rozwiązanie to chaos. Zrobię wszystko dla Krakowa, bo to jest po prostu moje miasto. Doświadczenie mam ogromne, ale czekam w spokoju na decyzję. Rozmowy będą w najbliższych dniach i mam nadzieje, że zrodzi się coś dobrego dla miasta. Dobra byłaby kontynuacja tego co zbudował prezydent Jacek Majchrowski, ale świeżość też jest konieczna" - dodał minister Raś.

Małgorzata Mękal zastępczynią prezydenta Tarnowa i zarazem kandydatką na ten fotel?

Prezydent Roman Ciepiela na trzy miesiące przed wyborami samorządowymi wymienia swoich zastępców. Bogumiła Porębska przechodzi na emeryturę. Zastąpi ją Małgorzata Mękal.

Urszula Rusecka: M. Kamiński i M. Wąsik za walkę z korupcją zostali posadzeni do więzienia. To tragiczny przekaz dla społeczeństwa

- Konstytucja mówi jasno i wyraźnie, że w Sejmie zasiada 460 posłów. Dwóch posłów - Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - ma pozbawioną możliwość zasiadania w parlamencie. Na to nie może być naszej zgody - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków, posłanka PiS Urszula Rusecka. "Parlamentarzyści walczyli z korupcją, a siedzą za kratkami. To tragiczny przekaz dla społeczeństwa" - mówiła Rusecka. Wicerzeczniczka PiS dodała, że ułaskawienie byłych szefów specsłużb przez prezydenta w 2015 roku powoduje, że Andrzej Duda nie musi ich ponownie ułaskawiać. W świetle polskiego prawa - jak podkreśla - nadal mają mandaty. Urszula Rusecka dodała też, że parlamentarzyści PiS nie będą blokować prac Sejmu, aktywnie zasiadając w komisjach, także w komisji śledczej ds. Pegasusa.

Patryk Salamon: w II rundzie wyborów zmierzą się Gibała i Miszalski

Patryk Salamon - redaktor naczelny lovekrakow.pl w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o wyborach samorządowych w Krakowie, sondażach i najciekawszym od ponad 20 lat wyścigu o fotel Prezydenta Krakowa.

Premier Tusk: wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia

Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia - ogłosił w poniedziałek premier Donald Tusk. Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności - dodał szef rządu.

PiS i KO ciągle nie wyłoniły kandydatów na prezydenta Tarnowa

- Prawo i Sprawiedliwość nadal nie podjęło decyzji w sprawie kandydata na fotel prezydenta Tarnowa - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków posłanka Anna Pieczarka. Ugrupowanie w pierwszej kolejności chce przygotować listy do Sejmiku i do rad gminy oraz rad miejskich.

Aleksander Miszalski: M. Wąsik i M. Kamiński są w więzieniu za złamanie prawa, nie za poglądy

- To nie są więźniowie za poglądy polityczne, zostali skazani za przestępstwa - tak o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku mówił na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Kamiński i Wąsik - skazani prawomocnie na dwa lata więzienia za udział w aferze gruntowej - zostali we wtorek zatrzymali w Pałacu Prezydenckim. Trafili do aresztu. Sami skazani i inni politycy PiS twierdzą, że było to niezgodne z prawem, ponieważ byli szefowie CBA zostali w 2015 roku ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Wszystko było zgodnie z prawem i zgodnie z wyrokiem" - mówił poseł Miszalski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Prof. S. Mazur: rozmowa o SCT powinna być odłożona na czas po wyborach

Rozmowa – poważna i mądra – o Strefie Czystego Transportu w Krakowie powinna być odłożona na czas po wyborach, ponieważ wcześniej górę mogą wziąć emocje i może to wypaczyć sens SCT – ocenił politolog Stanisław Mazur, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i rektor tej uczelni.

Jeśli Cracovia Maraton wypadnie w dniu II tury wyborów samorządowych, impreza zostanie przełożona

Cracovia Maraton - najważniejsza impreza biegowa w Małopolsce - może wypaść w czasie wyborów samorządowych. Zawody zaplanowano 21 kwietnia. Data wyborów nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, ale wszystko wskazuje na to, że dokładnie tego samego dnia odbędzie się druga tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Piotr Górnikiewicz: W sprawie posłów Wąsika i Kamińskiego będzie poważne zwarcie, nad czym ubolewam

- Błędem było to, że w momencie, w którym wyrok zapadł, te karty nie zostały zablokowane. Tak, żeby posłowie, którzy mają prawomocne wyroki nie mogli wejść na posiedzenia Sejmu - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Polski 2050, Piotr Górnikiewicz. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie we wtorek kontynuował konsultacje w sprawie statusu polityków PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Pod koniec ubiegłego roku politycy zostali skazani prawomocnym wyrokiem w tak zwanej aferze gruntowej. Marszałek Sejmu ogłosił wygaszenie ich mandatów poselskich. Innego zdania była jednak Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, która tę decyzję uchyliła. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca Sąd Najwyższy w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię