Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowski Rynek Główny zamienił się w naukowe miasteczko namiotowe

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2016.05.19 12:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:38 )
Krakowianie i turyści do soboty będą mieli okazję odwiedzić dziesiątki stoisk, przy których zapoznają się z nowinami ze świata nauki, ale też lepiej poznają postać Stanisława Lema. To właśnie pod patronatem tego autora książek fantastyczno-naukowych, filozofa i futurologa odbywa się XVI Festiwal Nauki w Krakowie.

Fot. M. Lasyk

Posłuchaj materiału Martyny Masztalerz
"Czas i przestrzeń". XVI Festiwal Nauki w Krakowie

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Czas i przestrzeń” i jest związane z tym, czym nauka się zajmuje. Czas i przestrzeń to także pojęcia, które odgrywają ważną rolę w powieściach zmarłego 10 lat temu Stanisława Lema.

„Nauka wzbogaca nasze życie, nauka przyczynia się do postępu cywilizacyjnego. Festiwale nauki mają nie tylko integrować środowisko naukowe, ale także zbliżać naukowców do społeczeństwa i regionu” – mówił podczas inauguracji Festiwalu Nauki na krakowskim Rynku prof. Kazimierz Karolczak, prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – uczelni, która po raz drugi jest głównym organizatorem tej imprezy.

Prof. Karolczak podkreślił, że festiwal nie tylko popularyzuje wiedzę, ale też ma pokazać społeczeństwu, w co wkłada ono pieniądze. „Pieniądze na naukę, to pieniądze dobrze zainwestowane. Tam gdzie nauka jest pozbawiana pieniędzy, tam tworzy się społeczeństwo o wiele uboższe” – powiedział.

Dodał, że dzięki Festiwalowi Nauki każdy może zobaczyć, jak naukowcy przyczyniają się do postępu cywilizacyjnego. „Zależy nam na tym, żeby ci, którzy są w namiotach i prezentują popularne wyniki swoich poważnych badań, byli również doceniani” – powiedział profesor i dodał: „Ci, którzy chcą popularyzować naukę, to są ci, którzy mają coś do powiedzenia”.

Festiwal na krakowskim Rynku każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Im lepsza pogoda, tym więcej gości. W ubiegłym roku festiwal odwiedziło ponad 50 tys. osób. Wśród zwiedzających są pojedyncze osoby, ale i całe grupy – zwłaszcza szkolne.

„Od lat zabieramy uczniów naszego gimnazjum na Festiwal Nauki. To dla nich szansa na poszerzenie wiedzy praktycznej. Dzięki takim imprezom jak ta, uczniowie mogą zobaczyć, że nauka jest ciekawa” – mówiły zgodnie PAP Małgorzata Korpal i Joanna Sadowska, opiekunki klasy II A z Gimnazjum nr 23 w Krakowie.

Chłopcy odwiedzają głównie stoiska poświęcone naukom ścisłym, techniczne. Dziewczyny są bardziej zainteresowane naukami humanistycznymi. Wśród dzieci popularne są zabawy, wiele z nich chce sobie zrobić zdjęcie „w banknocie” (figura imitująca banknot, do którego można wsadzić głowę i sfotografować się) przy namiocie Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

„Festiwal dopiero się rozpoczyna, ale już widzimy zainteresowanie” – powiedziała PAP Aleksandra Polewczuk czuwająca nad stoiskiem Instytutu Spraw Publicznych UJ. Wyjaśniła, że na młodzież czekają rozmaite gry i konkursy – wśród nich jest m.in. dyktando, przygotowane na podstawie tekstów Stanisława Lema.

W namiocie Wydziału Odlewnictwa AGH można zobaczyć, jak powstaje odlew i samemu go wykonać. „Odlewanie grawitacyjne polega na tym, ze stok niskotopliwy odlewamy do form z brązu. Temperatura zalewania wynosi 400 st. C. W ten sposób powstaje medal, zaprojektowany specjalnie na Festiwal Nauki przez studenta AGH Łukasza Dyrlagę” – wyjaśnił PAP opiekun stoiska z narzędziami do odlewów Daniel Gruszka.

W Festiwalu Nauki w Krakowie uczestniczą przede wszystkim krakowskie uczelnie wyższe, ale i Polska Akademia Nauk i inne podmioty, zaangażowane w popularyzację badań.

Festiwalowi towarzyszą wydarzenia artystyczne. W tym roku będzie to m.in. koncert „Terra Nostra Desiderabilis” Józefa Skrzeka z zespołem i zaproszonymi chórami akademickimi, pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego. Koncert rozbrzmi w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.

Również finał imprezy będzie kulturalny – festiwal zakończy występ Orkiestry Kameralnej krakowskiej Akademii Muzycznej oraz występ wiolonczelistki Moniki Krasickiej. Sobotni wieczór w Muzeum Inżynierii Miejskiej poprowadzi ceniony dyrygent Michał Maciaszczyk.

 

(PAP,ew) 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię