Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

XIX-wieczna Galicja w wyjątkowym pamiętniku wydanym przez Archiwum Narodowe w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.02.23 12:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:29 )
Świat ziemiański na tle Galicji i Europy XIX i początku XX wieku można znaleźć w wyjątkowych wspomnieniach. Archiwum Narodowe w Krakowie znalazło w swych zbiorach i wydało „Pamiętnik Mariana Dydyńskiego z Raciborska”. To unikatowe - pochodzące z 3 tomów - zapiski, które opracowała Karolina Gołąb-Malowicka. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków archiwistka, to zapis epoki, który jest niezwykłą przygodą dla każdego czytelnika.

Fot. dzięki uprzejmości Archiwum Narodowego w Krakowie

Posłuchaj co mówi archiwistka Karolina Gołąb-Malowicka
XIX-wieczna Galicja w niezwykłym pamiętniku

"Czytanie wspomnień, to jak zajrzenie w okna czyjegoś domu. Dydyński opisuje swoje życie, wydarzenia historyczne, świat z analizą filozoficzną i socjologiczną. Są tam fragmenty, które na pewno zainteresują etnografów. Opisują one życie we dworze" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Krak archiwistka Karolina Gołąb-Malowicka. 

Premiera „Pamiętnika Mariana Dydyńskiego z Raciborska” w środę o godz. 14.00 w Archiwum Narodowym w Krakowie na ul. Siennej 16. 

Autor pamiętnika Marian Dydyński (1843-1920) był posłem na Sejm Krajowy Galicyjski, politykiem konserwatywnym, działaczem społecznym, całe życie prowadził szczegółowy diariusz. Swoje wspomnienia z lat 1864-1920 spisał pod koniec życia w formie pamiętnika. Opisuje w nim pokrótce losy swojej rodziny i dzieje Raciborska oraz innych majątków z terenu Galicji. Czytelnik znajdzie tam informacje o osobach znanych w całym kraju, ale także o lokalnych działaczach politycznych i społecznych oraz ziemiaństwie z terenu powiatu krakowskiego, wielickiego i bocheńskiego. Dydyński jako obserwator bystry i dowcipny, szeroko opisuje powiązania rodzinne, pochodzenie, charakter, postawę społeczną swoich przyjaciół i znajomych.

Dzieło Dydyńskiego jest barwną panoramą kilkudziesięciu lat dziejów Galicji. Znajdziemy w nim, opisy zarówno ważnych wydarzeń historycznych jak i codziennego życia dworu i wsi. 

Rękopis pamiętnika przechowywany jest w Archiwum Narodowym w Krakowie, gdzie został przekazany przez spadkobierców autora – rodzinę Morstinów. 

 

(Anna Łoś/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię