Radio Kraków

edukacja medialna

72 lata temu 4 lipca 1950 r. Radio Wolna Europa wyemitowało pierwszą audycję w języku polskim

Półgodzinny, a następnie godzinny program nagrywany w studiu w Nowym Jorku był wysyłany pocztą lotniczą do Niemiec i nadawany z anteny pod Frankfurtem. Pierwszym szefem polskiej sekcji RWE w Nowym Jorku został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej Rzeczypospolitej. W krótkim czasie rozpoczęto organizowanie rozgłośni w Monachium. Jedną z pierwszych stacji, które zaczęły stamtąd nadawać audycje, była - 1 maja 1951 roku - Rozgłośnia Czechosłowacka.

"Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Debata młodych

Kolejna odsłona programu z cyklu "Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Uczniowie III i IV LO w Krakowie debatują w Radiu Kraków. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński) oraz Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców).

Deepfake oszukuje nasze zmysły

Deepfake to zagrożenie, do którego nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni.Jest szczególnie niebezpieczne bo materiały spreparowane za pośrednictwem sztucznej inteligencji są dla nas na płaszczyźnie odbioru zmysłowego nieodróżnialne od tych realistycznych. O zagrożeniach cyfrowych opowiada dr hab. inż. Marcin Niemiec, wykładowca w Instytucie Telekomunikacji AGH. Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Street View ma 15 lat

Dzięki Street View użytkownicy mogą osobiście odwiedzić różne miejsca na świecie ze swojego telefonu czy komputera. Dokładnie 15 lat temu powstał ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Dziś w wirtualnych mapach jest ponad 220 miliardów zdjęć z ponad 100 krajów i terytoriów na całym świecie. Jakie miejsca zatem warto zobaczyć i co się zmieniło w Street View w ciągu 15 lat?

W poniedziałek w Małopolsce zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Już w poniedziałek małopolskich telewidzów czeka spora zmiana. Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a to w przypadku starszych modeli telewizorów może wiązać się z koniecznością dokupienia urządzenia dekodującego nowy sygnał, lub nowego telewizora przystosowanego do jego odbioru.

O XVI Konferencji Naukowej Etyki Mediów oraz o idea placement - prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego JP2

"Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii"

Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii - przekonują eksperci biorący udział w trwającej w Krakowie konferencji "Uwaga Smartfon!".

Światowy Dzień Hasła - jak być bezpiecznym w internecie? [ROZMOWA]

Z okazji Światowego Dnia Hasła Kamil Wszołek przypomina najważniejsze zasady związane z ochroną i tworzeniem bezpiecznych haseł.

11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury

32 lata temu - 11 kwietnia 1990 roku - Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później, kończąc 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne były kontrolowane przez reżim komunistyczny.

"Jedno wspólne zdanie": prawo do samostanowienia narodów oraz autonomii regionów

W pierwszym programie z cyklu "Jedno wspólne zdanie" o prawie do samostanowienia narodów oraz autonomii regionów dyskutowali ze sobą krakowscy licealiści. W debacie wzięły udział dwa trzyosobowe zespoły z III LO i IV LO w Krakowie. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński) oraz Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców).

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię