Radio Kraków

Urszula Nowogórska

Urszula Nowogórska: Nikomu nie jest na rękę ogłoszenie nowych wyborów do małopolskiego Sejmiku

- Możemy się dziś spodziewać każdego scenariusza, mam jednak nadzieję, że w trzecim podejściu uda się wybrać marszałka Małopolski. Jeśli będzie inaczej, czwarte wybory w ciągu półrocza nie są nikomu na rękę, także PiS-owi. Na pewno frekwencja byłaby bardzo niska - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, była przewodnicząca małopolskiego Sejmiku. "Jeżeli panowie ze Zjednoczonej Prawicy nie mogą się teraz dogadać, a dostali duży mandat zaufania od obywateli Małopolski, to jest pytanie, czy mają rządzić w przyszłości" - mówiła Nowogórska.

Urszula Nowogórska o protestach rolników: Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów

- Chciałam zapytać, dlaczego rolnicy tak głośno nie protestowali przy poprzednich rządach? To nie jest problem, który urodził się w ciągu 63 dni obecnej koalicji - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska posłanka PSL. W Warszawie odbędzie się dziś ogólnokrajowa manifestacja rolników. Producenci żywności przyjadą do stolicy, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rolnej forsowanej przez Komisję Europejską. - Popieram rolników, bo występują w słusznej sprawie. Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów - dodała Urszula Nowogórska.

Urszula Nowogórska: Protest rolników to nie jest wyraz sprzeciwu wobec obecnego rządu

- Resort rolnictwa dużo zrobił, szukając kompromisu w Komisji Europejskiej, ale komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ma inne zdanie w sprawie Zielonego Ładu. Niezadowolenie rolników się spotęgowało, stąd protesty - tak sprawę pikiet i blokad dróg komentowała w Radiu Kraków Urszula Nowogórska, posłanka PSL. "Jakość produktów wjeżdżających do Polski z rynku ukraińskiego jest wątpliwa, Zielony Ład wymaga przenegocjowania" - dodaje Nowogórska i przyznaje, że w tej sprawie widać jedność unijnych rolników.

Urszula Nowogórska: Trzecia Droga na razie nie podjęła decyzji, czy wystawi swojego kandydata na prezydenta Krakowa

Na giełdzie nazwisk jest kilka osób znanych w Krakowie i związanych z miastem: to poseł Rafał Komarewicz, były przewodniczący rady miasta, Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej czy poseł Ireneusz Raś. - W tej chwili trudno określić, który z nich mógłby stanąć do starań o fotel prezydenta Krakowa - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Kraków małopolska posłanka Trzeciej Drogi Urszula Nowogórska. - W polityce i samorządzie może się wydarzyć wiele rzeczy w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy - dodała.

Urszula Nowogórska: Z sygnałów wynika, że prezydent niekoniecznie powierzy misję formowania nowego rządu PiS-owi

Gdy wysłuchuję osób z najbliższego otoczenia prezydenta, odnoszę wrażenie, że decyzji jeszcze nie podjął - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PSL Urszula Nowogórska. We wtorek Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami PiS oraz Koalicji Obywatelskiej, w środę na powyborcze konsultacje zaprosił przedstawicieli Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy i Konfederacji. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica ogłosiły, że chcą tworzyć rząd, a kandydatem na premiera jest Donald Tusk. "Z sygnałów z Kancelarii Prezydenta wynika, że Andrzej Duda niekoniecznie powierzy misję formowania nowego rządu Prawu i Sprawiedliwości" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Urszula Nowogórska: Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała

- Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała, choć ostateczna decyzja zapadnie w sobotę na radzie naczelnej PSL - mówiła w Radiu Kraków posłanka PSL Koalicji Polskiej, Urszula Nowogórska, odnosząc się do zgrzytów we współpracy Ludowców z Polską 2050. "Porozumienie nie oznacza, że któraś ze stron jest ubezwłasnowolniona" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. "Mamy duże krajowe struktury i duże tradycje, nie boimy się sondaży. Nasz wynik jest często niedoszacowany - dodaje Urszula Nowogórska i podsumowuje, że najbardziej prawdopodobne warianty wyborcze to samodzielny start PSL w wyborach lub start z Szymonem Hołownią.

Polityka przed hejnałem

O pieniądzach dla samorządów, pomysłach wyborczych rządu i opozycji i partyjnych roszadach przedwyborczych Sławomir Mokrzycki rozmawiał z Urszulą Nowogórską, Urszulą Rusecką, Małgorzatą Jantos i Łukaszem Kmitą.

Urszula Nowogórska: Może 500+ trzeba dostosować do rynku pracy, żeby była korzyść dla obywateli i dla państwa?

- Warto przemyśleć warunki tego programu, by były z korzyścią dla obywateli i państwa - tak o propozycjach podniesienia wysokości świadczenia 500+ do 800 złotych mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PSL Urszula Nowogórska. Podwyżkę świadczenia zaproponował w weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PO Donald Tusk zaproponował, by podwyżka obowiązywała nie od przyszłego roku, a od przyszłego miesiąca. Posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków przyznała, że jej ugrupowanie proponuje zmiany w programie. Przyznała jednak, że - choć z ciężkim sercem - głosowałaby za waloryzacją 500 plus i to już od czerwca.

Urszula Nowogórska: Nasi rolnicy mają swoje zboże, ale nie mogą go sprzedać, bo się to zupełnie nie opłaca

- Należy kontrolować wjazd i wyjazd zboża, które przejeżdża przez terytorium Polski. Ważna jest rewizja systemu kaucyjnego. Polskie zboże musi pozostać konkurencyjne - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka PSL, Koalicji Polskiej. "Nie możemy dopuścić do tego, by Polacy byli zmęczeni i zniecierpliwieni tym, co się dzieje na Ukrainie" - podkreślała posłanka Nowogórska.

Urszula Nowogórska: W kwestiach KPO wszyscy powinni mówić jednym głosem

- Dajemy rządzącym kredyt zaufania - tak poparcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym tłumaczyła na antenie Radia Kraków posłanka PSL, Urszula Nowogórska. Nowelizację skierowano w środę do dalszych prac przy poparciu większości opozycji. Przeciwko byli posłowie Konfederacji oraz Solidarnej Polski. Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. "To sprzeczne z zapisami konstytucji. Dlatego zgłosiliśmy poprawki. Jeśli przejdą, poprzemy ustawę. Jeśli nie, za tym projektem ręki nie podniesiemy" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię